Kıbrıs

Gezici: Aksi çıkarsa bu işi bırakırım


Son ortaya çıkan anket sonuçlarını bugün açıklayan şirket, anketin 21-22 Mart tarihleri arasında 2013 ve 2014 seçim sonuçları verileri dikkate alınarak 5 ilçeye bağlı 84 farklı alanda, mahalle ve köyde 18 yaş ve üstü KKTC seçmen nüfusunu temsil eden yarısı kadın toplam 3 bin 72 katılımcıyla hanede yüz yüze görüşme metoduyla yapıldığını belirtti.

Şirket direktörü Murat Gezici, bugün Lefkoşa Golden Tulip’te düzenlediği basın toplantısında, son yapılan anketin sonuçlarını açıkladı.

Basının büyük ilgi gösterdiği ve bir televizyon kanalının canlı verdiği basın toplantısını Rum basını da izledi.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Gezici, bu tip anketleri Türkiye başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde çeşitli alanlarda yaptıklarını, Türkiye’de son Cumhurbaşkanlığı seçiminde de sonucu en yakın bilen şirket olduklarını ifade etti.

Murat Gezici, araştırmanın hata payının yüzde 1,5 olduğunu ifade ederek, anket sonucuna göre seçimin ikinci tura kalacağını; ilk turda sandıktan Derviş Eroğlu’nun birinci, Mustafa Akıncı’nın ikinci, Sibel Siber’in üçüncü, Kudret Özersay’ın da dördüncü çıkacağını söyledi.

Gezici, ankette ortaya çıkan oy oranlarını, “Derviş Eroğlu yüzde 37,2; Mustafa Akıncı yüzde 30,3; Sibel Siber yüzde 21,1 ve Kudret Özersay 11,4” olarak verdi.

Gezici, ankette, seçimin ikinci tura kalması durumunda ise ikinci tura kalabilecek adaylar ve ortaya çıkacak oy oranlarını şöyle aktardı:

“Derviş Eroğlu 39.5 – Mustafa Akıncı 60.5; Derviş Eroğlu 51.1 – Sibel Siber 48.9; Derviş Eroğlu 46.6 – Kudret Özersay 53.4; Sibel Siber 39.6 – Kudret Özersay 60.4; Mustafa Akıncı 60.6 – Sibel Siber 39.4; Mustafa Akıncı 67.5 – Kudret Özersay 32,5.”

Gezici, “Kıbrıs sorununu çözmek için en uygun adaya” ilişkin dağılımda ise yüzde 38,2 ile Mustafa Akıncı’nın ilk sırada  yer aldığını, bunu yüzde 26,8 ile Derviş Eroğlu’nun,  21,6 ile Sibel Siber’in ve 13,4 ile Kudret Özersay’ın takip ettiğini kaydetti.

Seçimin ilk turda bitmesi ihtimalinin yüzde 36,3; ikinci turda bitmesi ihtimalinin ise yüzde 63,7 gibi bir yüzdelikle destek bulduğunu belirten Gezici, halkın ikinci tura kalması muhtemel en güçlü adayları yüzde 49.6 ile Derviş Eroğlu ile Mustafa Akıncı olarak gördüğünü söyledi.

Gezici, anketin uzmanlar eşliğinde birçok konuyu kapsayarak hassasiyetle yapıldığını ifade ederek, bunları tek tek okudu.

Siyasilerden baskılar gördüğünü de iddia eden Gezici, başka anket yapmayacaklarını ifade ederek, seçim sonuçlarının bu sonuçlara yakın olacağını savundu. Gezici, “Aksi olursa bu işi bırakırım. KKTC’ye bir daha gelmem, Türkiye’de de bırakırım” ifadelerini kullandı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı