Kıbrıs

Gençler iş, işveren personel bulamıyor
KAYITLARDAN FAZLA: İş bulmak için 2013 yılı Ekim ayı sonuna kadar 3 bin 464 kişi Çalışma Dairesi’ne başvuruda bulundu. Ancak ülkedeki işsiz sayısının bu rakamın iki-üç katı olduğu tahmin ediliyor. Çalışma Dairesi’ne başvurup bu yıl işe alınanların sayısı ise 416
TECRÜBE BÜYÜK SORUN: Yeni mezunların iş bulmakta karşılaştığı engellerin başında tecrübe geliyor. Mezunlar işverenlerin en az 3 yıllık deneyim istemesi nedeniyle işe giremediklerini söylerken, işverenler bu açığın öğrencilik yıllarında yapılacak staj yada part time işlerle kapatılabileceği görüşündeCeren ÖZBİL
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gençler işsizlikten yakınırken, şirketler de nitelikli personel bulamamaktan şikayetçi.
Çalışma Dairesi verilerine göre 2013 yılı Ekim ayı sonuna kadar iş bulmak için daireye 3 bin 464 kişi müracaat ederken, personel ihtiyacı nedeniyle bin 2 yüz 80 müracaat oldu. Bu kişiler arasından 416 kişi işe yerleştirildi.

Tecrübe en büyük sıkıntı
Yeni mezun gençlerin en büyük şikayetlerinden bir tanesi ise münhale çıkan iş yerlerinin en az 3 yıllık tecrübe araması.
Gençler, okuldan mezun olur olmaz tecrübe sahibi olamayacaklarını savunurken, işverenler ise bu açığın staj veya part time işlerle kapatılabileceği görüşünde. 

Rakam görünenden fazla…
Ülkedeki işsizlik rakamı sadece Çalışma Dairesi’ne müracaat eden kişi sayısıyla da sınırlı kalmıyor. Birçok kişinin iş bulmak için Çalışma Dairesi’ne başvurmadığı bilinirken ülkedeki işsizlik oranının Çalışma Dairesi’nin elindeki rakamların iki-üç katına kadar ulaşabileceği tahmin ediliyor.

Nitelikli eleman yok…
İşverenlerin en büyük sıkıntılarından bir tanesi ise nitelikli eleman bulamamak. Özel sektör için nitelikli eleman bulmakta sorun yaşayan işverenler burada en büyük görevin üniversitelere düştüğünü söylüyor. İşverenler, üniversitelerin öğrenci ve ailelerden gelen taleplere değil sektöre gelen talepleri göz önünde bulundurarak eğitim verilmesini tavsiye ediyor.

Angı: Personel bulmakta sıkıntı yaşıyoruz

Genç İş Adamları Derneği Başkanı Arsen Angı, işverenlerin istenilen özelliklere sahip personel bulmakta ciddi sıkıntılar yaşadığını anlattı. Ara eleman diye tabir edilen ve daha çok teknisyenlik düzeyindeki işlere personel bulmakta büyük sıkıntılar yaşadıklarını kaydeden Angı, aynı sorunu üst düzey yönetici bulmakta da yaşadıklarını belirtti.

“Eğitim sistemi özel sektöre göre planlanmalı”
Ülkedeki personel bulma ve işsizlik sorununun çözümünün eğitim sisteminden geçtiğini ifade eden Angı, eğitim sisteminin öğrenci ve ailelerden gelen taleplere göre değil özel sektörün taleplerine göre olması gerektiğini savundu. Angı, “Özellikle üniversiteler sektörlerin taleplerini göz önünde bulundurarak fakültelerini oluşturmalıdır” dedi. 

“Tecrübe sorunu ülkenin her yerinde”
Yeni mezunların dünyanın her yerinde tecrübe eksikliği nedeniyle sıkıntı yaşadığını kaydeden Angı, öğrencilere eğitim süresi devam ederken staj yada part time iş yapmalarını önerdi. Bununla birlikte iş tecrübesinin kazanılabileceğini kaydeden Angı, “Böyle mezun olurken iş tecrübesine de sahip olacaklardır” dedi.

Durmaz: Devlet bu konuya el atmalı

İşsizlik sıkıntısı yaşayan gençlerden biri olan Elif Durmaz, özel sektörde yaşanan sıkıntılara da değindi. “Özel sektörde ya emeğimizin karşılığını alamıyoruz ya da çok yoğun çalışmak zorunda kalıyoruz” diyen Durmaz, devletin bu konuya el atması gerektiğini söyledi.
Durmaz, ülkede işçilerin haklarını arayabilecekleri herhangi bir kurum olmadığına dikkat çekerek, bir kişinin işten atılması durumunda hakkını arayacak hiçbir kurumun olmadığını belirtti. Ülkedeki sistemin bu şekilde devam etmesi durumunda işsizliğin daha da artacağını savunan Durmaz, sistemin bu olmaması gerektiğini ve devletin daha denetleyici olması gerektiğini ifade etti.

Keskinel: 4 buçuk yıldır işsizim

İşsizlik sıkıntısı yaşayan diğer bir genç Meryem Keskinel ise 4 buçuk yıldır işsiz olduğunu söyledi. İş bulabilmek için üniversite mezunu olmasının yanı sıra takviye kurslara da gittiğini kaydeden Keskinel, buna rağmen iş tecrübesi olmaması nedeniyle hiçbir iş yerinin kendisini kabul etmemesinden şikayet etti.

“3 yıllık tecrübe arıyorlar”
Keskinel, genellikle iş başvurularında en az 3 yıllık tecrübe istediklerini ve bu nedenle iş başvurularından hep olumsuz yanıt aldığını kaydetti. Yeni mezun birinin hiç işe alınmazsa nasıl tecrübe sahibi olacağını soran Keskinel, şu şekilde konuştu:
“İşsiz olduğumuz için annemizin babamızın eline bakmak zorundayız. Ya onlara bir şey olursa bize kim bakacak. Tecrübe sahibi olmadığımız için işe alınmıyoruz. Evde oturarak nasıl tecrübe sahibi olabiliriz. Kimi ailelerin imkanı var ve çocuklarına iş yeri açıyorlar. Ancak bazı ailelerin böyle bir imkanı yok. Peki biz ne olacağız.”

Başa dön tuşu