Yaşam

Geleneksel Şile Bezi’nin günümüz kadın giysi modasına uyarlanması


Moda, sürekli değişen ve gelişen bir olgudur. Cinsiyet farklılığı olmaksızın insanlar var olduklarından beri kendilerini hava şartlarından korumak, ekonomik statülerini göstermek ve bulundukları ortama uyum sağlamak amacıyla giyinmişlerdir.

Zaman geçtikçe temel ihtiyaç olan örtünme dürtüsü, renklerle, formlarla bütünleşerek “moda” terimini yaratmıştır. Tarih boyunca kültürel kimliğin, savaşların, sosyal yapının etkilediği moda günümüzde güncel olayların da etkisiyle şekillenmeye devam etmektedir.Günümüzde geleneksel giysilerin az da olsa Anadolu’nun bazı köylerinde kullanıldığına devam edildiği bilinmektedir. Fakat kent yaşamında geleneksel giysileri görmek günümüzde pek mümkün değildir. Markaların, tasarımcıların farklı tekniklerle işledikleri moda terimi günümüzde sıklıkla değişmektedir. Geleneksel Şile Bezinin kullanım alanlarını genişletmek ve bu geleneksel bezi tekrar canlandırmak amacıyla 10 parçadan oluşan kadın giysi koleksiyonu uygulanmıştır. Kaynak : Onlinegiyim

Şile Bezi Koleksiyon Aşaması

Geleneksel Şile Bezini günümüz kadın giysi modasına uyarlamak için bugünün trendleri, giysi formları ve renkleri göz önünde bulundurulmuştur. Koleksiyonu hazırlarken yöresel bir kumaş olan Şile Bezi’ni tanındığı sınırlardan çıkarıp, kent yaşamına dahil ederek kullanım alanlarını yaygınlaştırmak hedeflenmiştir.

Koleksiyonda %100 pamuk olan 20/1 numara iplik ile dokunmuş Şile Bezi’nin ham rengi olan krem rengi kullanılmıştır. Bürümcük dokusunu kaybetmemek adına herhangi bir işlemden geçmemiştir. Ham olarak kullanılan Şile Bezi’nin üzerinde nervür ve kanun katlama teknikleri kullanılarak yüzey dokulandırmaları yapılmıştır. Ham rengi tercih ederken aynı zamanda rengin verdiği zerafet ve her türlü kullanım alanına uygunluğu düşünülmüştür.

Kumaş yüzeyi dokulandırıldıktan sonra üzerine çok parlak olmayan daire biçmindeki krem rengi payetler katlanarak , kesilerek Şile bezi üzerinde, kompozisyon kuralları göz önünde bulundurularak yeni formlar üretilmiştir. Hem şık, hem spor olarak tasarlanan kadın giysi koleksiyonu, daha iyi formlar elde edebilmek adına ince, gözenekli tela ile desteklenmiştir. Kullanılan bu ince ve gözenekli tela, kumaşın kendine has ferahlığını ve rahatlığını engellememiştir.

Kaynak : www.onlinegiyim.com

 Başa dön tuşu