Ekonomi

Geçitkale’den sonra Büyükkonuk


YARGI SÜRECİ DEVAM EDİYOR: Geçitkale Belediyesi’nde yaşanan icra krizi Büyükkonuk Belediyesi’nde de kapıda. Büyükkonuk Belediyesi’nin birçok borcu için yeniden yapılandırmaya gidilerek bu borçlar taksitlendirilirken bir şirkete olan yaklaşık 400 bin TL’lik borç için başlatılan yargı süreci devam ediyor. Gözler mahkemenin bu konuda alacağı karardaÖDEMEKTEN KAÇMIYORUZ: Büyükkonuk Belediyesi Başkanı Ahmet Sennaroğlu, belediyenin geçmişten gelen borçlarını ödemekten kaçmadıklarını vurguladı ancak belediyenin yüksek miktarda olan borçları ödeyebilmesi için taksitlendirmenin şart olduğunu savundu. Sennaroğlu “Bunlar belediyenin eski borçları bizi ilgilendirmez noktasında değiliz” dedi. Geçmiş borçlar nedeniyle kısa süre önce Geçitkale Belediyesi’nde yaşanan icra krizi Büyükkonuk Belediyesi’nde de kapıda. Belediyenin birçok borcu için yeniden yapılandırmaya gidilerek taksitlendirilirken bir şirkete olan yaklaşık 400 bin TL’lik borcu için mahkeme süreci devam ediyor. 
Büyükkonuk Belediyesi Başkanı Ahmet Sennaroğlu, belediye başkanlığı görevini devraldığında belediyenin 5 milyon TL kayıtlı, 2 milyon TL de kayıtsız olmak üzere yaklaşık 7 milyon TL borcu olduğunu açıkladı. Sennaroğlu bu borçların büyük bir kısmını yeni yapılandırarak taksitlendirdiklerini söylerken 400 bin TL’lik bir borç için yargı sürecinin devam ettiğini ve Geçitkale Belediyesi’nde yaşanan olayın Büyükkonuk Belediyesi’nde de yaşanabileceğini anlattı.

“Sorumluluğumuzun farkındayız”
Sennaroğlu, belediye başkanlık görevini devralırken sorumluluklarının bilincinde olduğunu ve bu borçları ödemekten kaçınmadıklarını söyledi. Bu nedenle birçok borcu yeniden yapılandırarak taksitlendirdiğini söyleyen Sennaroğlu artık çalışanların maaşlarını günü gününe aldığını belirtti. Sennaroğlu, “Bunlar belediyenin eski borçları bizi ilgilendirmez noktasında değiliz” dedi. 

“Hizmeti etkiledi”
Sennaroğlu belediyenin ağır bir borç yükü altında olmasının halka sunulacak hizmeti etkilediğini söyledi ve bir yandan borç öderken diğer yandan yatırım yapmanın zor olduğunu ifade etti. Halktan topladıkları verginin ancak mazot parasını karşılamaya yettiğini vurgulayan Sennaroğlu, hükümetin bu konuda sıkı bir çalışma başlattığını ve bu sorunun aşılacağına karşı olan inancını belirtti.

“Mali sorunlar uykumuzu kaçırıyor”
Mali sorunların belediye başkanlarının uykusunu kaçırdığını belirten Sennaroğlu, Geçitkale Belediyesi’nin yaşadığı icra krizinin Büyükkonuk Belediyesi’nin de kapısında olduğunu vurguladı. Sennaroğlu, Büyükkonuk Belediyesi’nin de 400 bin TL’lik alacak verecek davasının yargı da devam ettiğine işaret etti ve şu şekilde konuştu:
Harcamalarımız da ciddi kısıtlamalara gittik. Bir kısım borçlarımızı taksitlendirdik ve ödüyoruz. Artık çalışanlar Bayram ödeneklerini maaşlarını günü gününe alıyor.Huzur sağlandı.  Sadece Sosyal Sigorta ve İhtiyat sandığı borçlarını ödeyemedik.  

“7 milyona yakın borç”
Sennaroğlu Belediye Başkanlık görevini devraldığında Büyükkonuk Belediyesi’nin yaklaşık 7 milyon TL borcu olduğunu hatırlattı. Bu borcun 5 milyon TL’sinin kayıtlı borç olup 2 milyon TL’sinin esnafa olan borçlar oluğunu söyleyen Sennaroğlu şu şekilde konuştu:
Biz bu konuda gerekli çalışmaları yapıyoruz. Mali Müşavirle görüşüyoruz, hukuk danışmanımız var. Ancak Sayıştay Başkanlığı’ndan gelecek raporu da bekliyoruz. Denetleme yetkisi Sayıştaylıkta’dır. Belediyenin birçok alanda borçları var. Geçmişte yazılan ve  karşılıksız olan çekler var.

Başa dön tuşu