Geçiciler Meclis önünde

20 Kasım 2017 Pazartesi | 13:58
meclis

Kamu kurumlarında görev yapan geçici personel, kadrolanmalarıyla ilgili yasa önerisine destek için Cumhuriyet Meclisi önünde eylem yapıyor.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun bugünkü toplantısının gündeminde “Geçici Personel Yasa Önerisi” de bulunuyor.
Memur-Sen Başkanı Kaan Mındıkoğlu ve beraberindeki temsili bir heyet, Meclis Genel Kurulu’nu izlemek üzere salona girerken 200 civarındaki geçici personel de Meclis önünde bekliyor.

Bazı milletvekilleri geçici personelin yanına gelerek sohbet etti. UBP Milletvekili ve Komite Başkanı Ahmet Kaşif de geçici personelin yanına gelerek bilgi verdi.

Eyleme, bazı sendika başkan ve temsilcileri de destek veriyor

Hukukçu ve Meclis eski Genel Sekreteri Mehmet Öner Ekinci geçici personel ile ilgili yasa önerisini eleştirdi. Ekinci, gündemdeki yasa önerisinin eşitlik ve ayrımcılık yasasına aykırı olduğunu vurguladı.

Öner Ekinci’nin açıklaması şöyle:

“GEÇİCİ PERSONEL İLE İLGİLİ PARLAMENTODAKİ GÖRÜŞMELERİ HAYRETLE İZLİYORUM. GÜNDEMDEKİ YASA ÖNERİSİNİ SAVUNANLAR, ANAYASANIN ÜSTÜNLÜĞÜ VE BAĞLAYICILIĞI İLKESİNİ YA BİLMİYORLAR, YA DA DİKKATE ALMA GEREĞİ DUYMUYORLAR. CUMHURİYET MECLİSİ, ANAYASAYA UYGUN YASA YAPMAK ZORUNDADIR. GÖRÜŞTÜKLERİ YASA ÖNERİSİ, SAYIN ERHÜRMAN’IN VURGULADIĞI GİBİ EŞİTLİK İLKESİ VE AYRIMCILIK YASAĞINA AÇIKÇA AYKIRIDIR. BAŞSAVCILIK, BİR KEZ DAHA, MUĞLAK İFADELERLE DURUMU GEÇİŞTİRİCİ GÖRÜŞ VERMEK SURETİYLE, ANAYASAYA AÇIKÇA AYKIRI BİR YASANIN YASALAŞMASINA GÖZYUMMAKTADIR. Kİ BU YAKLAŞIM ASLA KABUL EDİLEMEZ. ŞUNU DA BELİRTMEK İSTERİM Kİ, SEÇİM YASAKLARININ BAŞLADIĞI BU GÜNDE, BAREM AYARLAMASI VE/VEYA ATAMA YAPILMASINA OLANAK TANIYICI DÜZENLEMELER İÇEREN YASA TASARI VE ÖNERİLERİNİN PARLAMENTOCA GÖRÜŞÜLMESİNE VE ONAYLANMASINA KANAATİMCE OLANAK BULUNMAMAKTADIR.”