Geçen zamanda kalmak - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Şubat 7, 2023
Köşe Yazarları

Geçen zamanda kalmak

Genç kuşakla konuşurken, düşünce farklılıkları ve ilgileri her zaman ilgimi çekmiştir.
Genç kuşaklar nerede? Politikacılar nerede?
Politikacılar, gençlerin geleceğini düşünüp, yeni fikirler ve çözüm yolları üreteceğine, genellikle geçmişe sarılarak, geçmiş yanlışları kaşıyarak, herkes için çıkmaz yaratmada ustadırlar. Kuzey Kıbrıs’ta olsun, Güney Kıbrıs’ta olsun, bu, hep böyle olmuştur.
Eski kuşak politikacıları çok bencil ve bireyci davranışların temsilcileridir. Kendilerine özgü ve kararlılıkla savunacakları fikirleri bırakalı çok olmuştur. İdealsiz ve günü geçirmeye çalışan, güçlü önünde boyun eğen karakterleriyle, yeniye çok kötü örnek olmaktadırlar.
İç enerjileri tükenmiş bu insanların hala başımızda durmasının sosyolojik ve psikolojik analizini yapabilmek, geleceğimiz için çok önemlidir.
Yönetim kademesine 30-40 yaşlarında olan insanların katılması, daha yaşlı insanlarımızın ise yaşadıkları tecrübelerden faydalanılması sağlandığı gün, hayat daha da güzel olacak.
Düşünün ki, konuştuğum birçok Genç Rum’un 1964’ten ve hatta 1974’ten ne haberi, ne de bilgisi var. Oysa, politikacıları, hala yalan yanlış anlatımlarıyla bu gençleri zehirlemektedir.
Aynı olay Kuzey’de de var. Ben bile 1964 olaylarında küçük bir çocuktum. Şimdi çocuklarımdan 1963-64 çatışmalarını, o dönemde yaşanan sıkıntıları anlamamı beklemek ne kadar gerçekçi.
İletişim çağında, herkes, büyük bir hızla, esas olarak ileriye bakmakta. Ülke sınırları gittikçe eski önemini kaybetmekte.
Üretim ve ürettiğini dünyaya satabilme, hayatın en önemli gerçeği olarak ortaya çıkmakta.
Böyle bir dünyada, eski yanlışları kaşıyıp, düşmanlık beslemenin ne faydası olabilir ki?
Hayat, büyük bir hızla akıp gitmekte ve bugünün doğruları hızla çözülmektedir.
Çözülen bu eski saplantılar yerine, yeni doğrular ve iş birliği köprüleri kurmak, geleceği kazanmak için belirleyicidir.
Gelecek, gençlerin ve doğacak yeni kuşağın olacağına göre, geçmişte yaşamaktan vazgeçmek gerekir. Ancak politikada, yaşlı kuşağın kendilerini tasfiye edilmekten kurtarmak için, birçok oyunları olduğu da unutulmamalıdır.
Aydın olabilmek, doğru davranışları, her şart altında savunmaktan geçer.
Kendi dar menfaatimiz yerine, gelecek kuşakların menfaatini ön plana aldığımız gün, başka bir dünya kurulacaktır.
Geçmişte yaşanmaz. Geçmişin esiri olunmaz. Gelecek önümüzdedir.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar