Kıbrıs

Gaziveren ve Çamlıköy Direnişleri’nin 52. yılı


"Gaziveren ile Çamlıköy Direnişi’nin 52. Yılı ve Şehitleri Anma Günü" çerçevesinde ilk tören Gaziveren Şehitler Anıtı önünde saat 09.00'da gerçekleştirildi. Çamlıköy Şehit Emin İzzet Büstü önündeki tören ise saat 10.00'da düzenlendi.

Törenlerde, şehitler için anıt ve büste çelenkler sunuldu, saygı duruşu ve saygı atışı yapıldı, İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi.Gaziveren Şehitler Anıtı önünde yer alan anma törenine, Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, bölge milletvekilleri Armağan Candan, Ali Pilli, Hüseyin Erçal, Mehmet Çağlar, Menteş Gündüz ve Lefkoşa milletvekili Zorlu Töre, Güzelyurt Kaymakamı Doğan Bağkur, KTBK, GKK, Lefke Belediyesi temsilcileri, devlet yetkilileri ve askeri erkan, kurum kuruluş dernek temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

BOZAT

Gaziveren Şehitliği’nde Cengiz Topel Endüstri Meslek Lisesi öğretmenlerinden Dudu Bozat günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Bozat, Gaziveren Direnişi’nde şehit düşenleri rahmet, gazileri saygı ile andı.

Kıbrıs Türk halkının ve Gaziveren halkının 52 yıl önce topraklarına sahip çıktığına ve bunu bugün de sürdürdüğüne işaret eden Bozat, 52 yıl önce özgürlüğüne ve vatanına hep birlikte sahip çıkan Kıbrıs Türk halkının, bugün de buna devam ettiğini kaydetti.

Bozat, Kıbrıs Türk halkının birlik ve beraberliğini sürdürdüğü sürece topraklarını kimseye vermeyeceğini belirterek, bugün geleceğe güvenle bakmalarının şehitler sayesinde olduğunu vurguladı, şehitleri rahmetle andı.Başa dön tuşu