Gaziveren ve Çamlıköy Direnişi ve Şehitleri anıldı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Aralık 5, 2023
Kıbrıs

Gaziveren ve Çamlıköy Direnişi ve Şehitleri anıldı

Gaziveren ve Çamlıköy Direnişi ve Şehitleri anıldı

ALYAZ: “TARİHİMİZİ, GELECEĞİMİZİN TEMSİLCİSİ OLAN GENÇLERE İYİ ANLATMALIYIZ”

 


TAK-İlk tören bugün Gaziveren Şehitliği Anıtı’nda saat 9.00’da yapıldı. Çamlıköy’deki Şehit Emin İzzet Büstü önündeki tören ise saat 10.00’da başladı.

Gaziveren ve Çamlıköy Direnişi ve Şehitlerini anma törenlerine, Güzelyurt Kaymakamı Menteş Gündüz, Lefke Belediye Başkan Vekili Mazlum Mercan, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı (K.T.B.K) adına 49. Alay Komutanı Kurmay Albay İlker Akbulut, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı (G.K.K) adına 2. Bölge Koordinasyon Komutanı Kurmay Albay Ercan Barsakçıoğlu, Ulusal Birlik Partisi (UBP) milletvekillleri Zorlu Töre, Kemal Dürüst, Türkay Tokel, Ahmet Çaluda, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Güzelyurt Polis Müdürü Hasan Dayı, Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği ile Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, kurum, kuruluş ve dernek temsilcileri katıldı.

Bölge halkı ve mücahitlerin de hazır bulunduğu törende, Cengiz Topel Endüstri Meslek Lisesi, Lefke Gazi Lisesi, Lefke İstiklal İlkokulu, Aydınköy İlkokulu ve Gaziveren Anaokul’undan öğrenci ve öğretmenler de yer aldı.

NİGAR ALYAZ

Gaziveren’deki tören  Şehitler Anıtı’na çelenklerin konulması ile başladı. Cengiz Topel Endüstri Meslek Lisesi öğretmeni Nigar Alyaz günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı.

Alyaz, konuşmasında Kıbrıslı Türklerin sayıca az olmasına rağmen Gaziveren direnişinde Rumlar karşısında zafer kazandığına işaret ederek, mücadelenin inanç, azim ve vatan sevgisiyle verildiğini vurguladı.

Nigar Alyaz, Kıbrıslı Türklerin şehitler sayesinde geleceğe güven ve ümitle baktığını ifade ederek, “Tarihimizi, geleceğimizin temsilcisi olan gençlere iyi anlatmalıyız” dedi.

“100 MÜCAHİT 5 BİN RUM ORDUSUNA KARŞI SAVAŞTI”

Törende, Gaziveren Muhtarlığı adına bir konuşma yapan Erkan Oyal, Gaziverenli 100 mücahidin, eğitimli ve donanımlı 5 bin Rum ordusuna karşı verdiği mücadelenin 49. yılı olduğunu anımsatarak, “Bu şanlı direniş Kıbrıs Türk tarihine altın harflerle yazıldı” dedi.

Mücahitlerin, Rum askerlerinin zırhlı araçlarına kendi yaptıkları bombalarla karşı koyduğunu anlatan Oyal, “Güvencemiz anavatandı. Vatanımızı cesaretle müdafa ettik.  Şair Mehmet Akif Ersoy’un ‘Ben ezeleden beridir hür yaşadım, hür yaşarım…’ dizelerinden şevk aldık” dedi.

Rumların direniş karşısında Gaziveren’e giremeyeceğini anladığını ifade eden Erkan Oyal, ardından düşmanın geri çekildiğini  hatırlattı.

“ŞEHİTLER KAHRAMAN OLACAK YAŞAYACAK”

Erkan Oyal, “Direniş sırasında kahramanca savaşıp şehit olan Ali Faik, Ahmet Faruk,  Ali Dede, Niyazi Hüseyin ve Erol Hüseyin kalplerimizde ilelebet birer kahraman olarak yaşacayak. Onlara Allahtan rahmet dilerim” dedi.

Oyal, 1964’de bölük komutanları olan, direniş günlerinde mevziileri dolaşarak ‘Ölmek var, teslim olmak yok’ diyerek mücahitlere moral veren merhum Hasan Öztoprak’ı rahmetle anarak, Gaziveren Şehitliği Anıtı’nı inşa ettiren yetkiliilere de teşekkür etti.

Törende, Aydınköy İlkokulu ve Cengiz Topel Endüstri Meslek Lisesi’nden birer öğrenci şiir okudu.

ÇAMLIKÖY’ÜN MÜCAHİTLERİ….

Çamlıköy’deki Şehit Emin İzzet Büstü önündeki tören de, büste çelenklerin konulmasıyla başladı.

Lefke Gazi Lisesi Öğretmeni Hatice Kartal, günün anlam ve önemine yönelik yaptığı konuşmada, Gaziveren ve Çamlıköy mücahitlerinin vatan topraklarını korumak pahasına canını verdiğini anımsatarak, 19 Mart’ın Kıbrıs Türk tarihindeki önemine değindi.

Kartal, Çamlıköy’ün 400 kişilik Rum saldırısına uğradığını anlatarak, köyü 60 mücahitin savunduğunu anımsattı.

Hatice Kartal, “Rumların amacı Lefke Sancağına bağlı Gaziveren ve Çamlıköy’ü işgal ederek sancağın sınırlarını dartalmaktı” dedi.

Sınırlı sayıda imkanlara rağmen mücahitlerin yiğitçe savaştığını ifade eden Kartal, Şehit Emin İzzet’in her zaman kaplerde yaşayacağını vurguladı.

Gaziveren, Çamlıköy ve Lefke camilerinde öğle namazından sonra ise şehitler için mevlit okutuldu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar