Gazimağusa' da 8 Mart etkinlikleri başladı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Aralık 6, 2023
Kıbrıs

Gazimağusa’ da 8 Mart etkinlikleri başladı

Gazimağusa' da 8 Mart  etkinlikleri başladı

Kadın Sanatçılar Karma Sergisi, Mağusa Kültür ve Kongre Merkezi’nde saat 18:00’de açıldı. Profesyonel kadın seramik ve resim sanatçılarının 60’ın üzerinde eserinin yer aldığı sergi 8 Mart Cuma tarihine kadar açık olacak.

Gazimağusa Belediyesi tarafından Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen ikinci etkinlikte, geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden dünyaca ünlü şarkıcı Whitney Houston’ın vokalisti Della Miles, Kongre ve Kültür Merkezi’nde konser verdi.


Hak arama ve özgürlük mücadelesi

Gazimağusa Halkla İlişkiler Birimi’nden yapılan açıklamaya göre serginin açılışında bir konuşma yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kadınların eşit işe eşit ücret mücadelesiyle sembolleşen gün olan 8 Mart’ı, hafta boyunca farklı etkinliklerle kutladıklarını, bu yıl etkinlikleri kadınlardan oluşan komitenin organize ettiğini belirtti.

Organizasyon Komitesi Başkanı Sıdıka Özdoğan da yaptığı konuşmada, 8 Mart Kadınlar Günü’nün tarihçesini anlatarak, kadının hak arama ve özgürlük mücadelesinin 150 yılı aşkın bir süredir devam ettiğini, günümüzde kadının statüsünün iyileştirilmesi ve cinsiyet eşitliğin sağlanması için politika belirlenmesi gerektiğini belirtti.

Emekçi Kadınlar festivali yarın yapılacak

“Dünya Kadınlar Günü” kutlama etkinlikleri yarın saat 10:00 ile devam edecek.

Kadın dernekleri, Mağusa sivil toplum örgütleri ve köy kadın kurslarından kadınların katılacağı festivalde, folklor gösterileri, çocuklar için yüz boyama etkinlikleri, Kıbrıs şarkıları söylenecek, Kıbrıs yöresel lezzetlerin satışı yapılacak.

Etkinlikle, kadınlar tarafından yapılan el işi ve yemekler satışa sunularak ekonomik kazanç elde etmeleri sağlanacak.

8 Mart Cuma günü ise Yazar ve Barış Girişimi Sözcüsü Oya Baydar’ın konuşmacı olarak katılacağı “Siyasette, Hayatta Kadın ve Erkekler” konulu söyleşi Mağusa Kültür Merkezi’nde saat 20.00’de gerçekleştirilecek.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar