Kıbrıs

Gazimağusa Belediyesi MAGEM’İ yerinden ettiNadire BAHADİ
Gazimağusa’da gençler başta olmak üzere toplumun sportif, sanatsal, kültürel ve sosyal alanlarda tanıtıcı ve eğitici çalışmalarda bulunmak amacı ile 2007 yılında KKTC Dernekler Yasası çerçevesinde kurulan MAGEM, geçtiğimiz yerel seçimlerin ardından değişen belediye başkanı ve yönetiminin ardından zor günler yaşıyor. 2007 yılında kurulan MAGEM Oktay Kayalp başkanlığındaki belediyenin desteği ile Sakarya bölgesinde yapılan yeni binada faaliyet gösterirken, yerel seçimlerin ardından değişen yönetim MAGEM’in binayı boşaltmasını istedi. Gençliği kötü alışkanlıklardan uzak tutma misyonu ile kurulan MAGEM belediyenin desteğini kesmesi üzerine neredeyse tüm etkinlikleri ve kursları iptal etmekle karşı karşıya kaldı. 15 Ağustos 2014 tarihinde düzenlenen Olağanüstü Genel Kurul sonucunda MAGEM Başkanı seçilen Mustafa Öngün, MAGEM’in maddi sıkıntıya düştüğünü doğrulayarak yeni yönetimin MAGEM için yeni bir vizyon ve misyon oluşması gerektiği kanısına vardığını açıkladı.MAGEM’in yeni misyon ve vizyonu
15 Ağustos 2014 tarihinde Olağanüstü Genel Kurul sonucu 11 kişiden oluşan MAGEM yönetimi şu şekilde oldu. Mustafa Öngün (Başkan), Mehmet Ali Ekemen (Genel Sekreter), Mertkan Hamit (Mali Sayman),Melih Eyüpoğlu, Olcayto Seyis, Gülcan Garip, Çisem Hürtürk, Şerife Aşman, Berke Dağlı, Gaye Aslan Çoban, Hasan Oğuzkan. Değişen yönetimin şartların da değişmesi ile yeni misyon ve vizyon oluşması için çalışmalar yaptığını MAGEM Başkanı Mustafa Öngün, MAGEM’in yakın bir gelecekte Gazimağusa’daki gençlerin sosyal, siyasi ve entelektüel anlamda paylaşarak ve farklılıklarını kabul ederek kendilerini geliştirebilecekleri ve seslerini duyurabilecekleri en güçlü platform olmasının hedeflendiğini söyledi. Öngün, vizyonla ilişkili olarak misyonun da her kesimden gencin sosyalleşebileceği, farklılıkları anlayarak kabul edebileceği ve insan hakları, sosyal adalet, çevre gibi önemli siyasi konularda kendilerini geliştirmesine yardımcı olabileceği aktiviteler organize etmek şeklinde belirlendiğini açıkladı.

MAGEM taşınıyor
Gazimağusa Belediyesi’nin mevcut MAGEM binasını bir başka amaç için kullanılacağı gerekçesi ile boşaltılmasının istendiğini belirten MAGEM Başkanı Öngün, yeni MAGEM’in Gazimağusa Suriçi bölgesine taşınacağını söyledi. Bunun için gerekli tadilatların devam ettiğini belirten Öngün, en kısa sürede derneğin Suriçi’nde yeniden faaliyette olacağını söyledi.

Kayıplar yaşanıyor
2007 yılından bu yana faaliyet gösteren MAGEM yaşananların ardından bazı kurs ve etkinliklere son verme kararı aldı. Yaşanan maddi sorunlar nedeni ile profesyonel MAGEM voleybol ve hentbol takımlarının da sportif faaliyetlerinin durdurulduğunu söyleyen Öngün, amatör takımların kurslarının devam edeceğini belirtti. Etkinlikler ve spor alanında güçlü olduğu halde maddi imkansızlıklar nedeni ile durdurulan takımlar için sponsor arayışına girileceğini belirten Öngün, MAGEM’in zor bir dönem içerisine girdiğini söyleyerek, MAGEM’de gönüllü katılımcılara ihtiyaç olduğunu söyledi.

3 yıllık proje takvimi hazır
MAGEM’in yaşadığı tüm sıkıntıların yanı sıra 3 yıl devam edecek bir projede yer alacağını söyleyen başkan Mustafa Öngün, Avrupa Birliği hibelerinden yararlanılarak kazanılan insan hakları ile ilgili bir projenin Ekim ayı itibari ile başlayacağını belirtti. İnsan hakları konusu hakkında gençleri bilgilendirmeye yönelik hazırlanan proje kapsamındaki verilecek eğitimlerin ücretsiz olacağını belirten Mustafa Öngün, MAGEM yönetiminin Gazimağusa halkı ile iç içe olarak sorunların konuşulup aktarılan talepler çerçevesinde etkinlikler oluşturacaklarını söyledi.

Başa dön tuşu