'Gala yemeği'nde buluştular - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Aralık 5, 2023
Magazin

‘Gala yemeği’nde buluştular

DONÖRLERE ÖZEL GECE: KKTC Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Kemal Saraçoğlu Vakfı tarafından gönüllü kemik iliği donörleri onuruna gala yemeği düzenlendi

 

Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı tarafından her yıl düzenli olarak donörler onuruna gerçekleştirilen etkinlik, bu yıl KKTC Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleştirildi. Donör olmuş tüm gönüllüleri onurlandırmak amacıyla bu yıl 7.’si düzenlenen gala yemeği; Sağlık Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu, Kemal Saraçoğlu Vakfı Mütevelli Heyeti üyeleri, Güney Kıbrıs’tan Karaiskakio Vakfı yetkilileri, donörler ve basın mensuplarının katılımıyla başladı. Kanser ve lösemi ile mücadele konusunda toplumu bilinçlendirmek ve toplumsal dayanışmayı güçlendirmek adına 15 yıldır faaliyetlerini sürdürmekte olan Kemal Saraçoğlu Vakfı, yaklaşık iki yüz kişinin katılımıyla gerçekleşen gecede, kemik iliği donörü olarak bir hayat kurtarmak adına gönüllü destek veren 2016 yılının donörlerini, plaket takdim ederek onurlandırdı.


Sucuoğlu: “Kemal Saraçoğlu Vakfı’nın her zaman yanındayız, her türlü desteğe hazırız”

Suzan Gürel’in sunumu ile gerçekleşen etkinlikte konuşma yapan Sağlık Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu, öncelikle Avrupa’daki standartları aratmayan, hatta bazı noktalarda üstünlükleri olan yeni Onkoloji Hastanesi’nin Çocuk Servisi’ni Kemal Saraçoğlu Vakfı’nın destekleri sayesinde kurduklarını belirterek  vakfa teşekkürlerini iletti. Kemal Saraçoğlu Vakfı’nın kurucu üyelerinden biri olmaktan gurur duyduğunu da ifade eden Sucuoğlu, “Vakfın önümüzdeki süreçte başarılarını katlayarak artıracağına eminim, başarılarının devamını diliyorum. Sağlık Bakanlığı olarak her zaman yanlarındayız, her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

Özer: “KKTC’de sadece Kemal Saraçoğlu Vakfı dünya ilik havuzu rezervlerinin artırılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor”

Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Nevhiz Özer de konuklara hitaben bir konuşma yaptı. Etkinliğe katkılarından dolayı KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya teşekkürlerini sunarak konuşmasına başlayan Özer, kuruluşundan bu yana geçen süre zarfında vakfın, topluma ve üye çocuklara yönelik gerçekleştirdiği faaliyetlere değindi. KKTC’de sadece Kemal Saraçoğlu Vakfı’nın ilik nakline ihtiyaç duyan hastalar için dünya ilik havuzu rezervlerinin artırılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirdiğine vurgu yapan Özer, bugüne kadar yaklaşık 40 bin Kıbrıslı Türk’ün kan ve tükürük örneğini gönüllü olarak verdiğini ve bu gönüllüler arasından geceye katılan 50 kişinin ilik nakli yaparak dünyanın farklı ülkelerinde bulunan farklı yaş grubundan hastalara ikinci bir yaşam umudu olduğunu kaydetti. Özer, önümüzdeki yıllarda hayata geçirilmesi planlanan ve mimari projesi tamamlanmış olan Hospice, yani terminal dönemdeki kanser hastalarının yatılı tedavi görebileceği küçük hastane projesi ile ilgili de bilgiler paylaşarak projeye destek vermiş olan Salahi Erata, Pervin Paşa, Ergin Erçoban, Naim Korkmazcan, Hasan Dinçer, Samiye İnce, Mustafa Dağbaşı, Mukaddes Önen, Mustafa Özmert ve Ümit Demirci’ye teşekkürlerini sundu.

 

Bağış yapıldı

Gala yemeğinde ayrıca, geliri Kemal Saraçoğlu Vakfı’na bağışlanmak üzere balon satışı gerçekleştirildi. Rengarenk balonların patlatılmasıyla kazanılan numaralarla konuklara sürpriz hediyeler sunulması etkinliğe ayrı bir güzellik ve keyif kattı. Konuklar, Kemal Saraçoğlu Vakfı’nın başarılarının devam etmesi ve her geçen yıl donör sayısının artması temennisinde bulunarak geceden ayrıldı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar