DünyaSürmanşet

G7’den yoksul ülkelere 1 milyar doz aşı bağışı


İngiltere Başbakanı Boris Johnson, G7 ülkelerinin 2022 yılının sonuna kadar fakir ülkelere toplam 1 milyar doz COVID-19 aşısı bağışlamasının planlandığını açıkladı. İngiltere ilk etapta 100 milyon doz aşı bağışlayacak.

İngiliz Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, “İngiltere’nin aşı programının başarısının bir sonucu olarak artık fazla dozumuzu ihtiyacı olanlarla paylaşabilecek durumdayız. Bunu yaparak, bu salgını temelli yenmek için büyük bir adım atacağız” denildi.

Açıklamada, Johnson’ın G7 liderlerinin fakir ülkelere toplam 1 milyar doz COVID-19 aşısının bağışlanmasını beklediğinin altı çizildi.İngiltere’nin ilk etapta siparişlerinden artan 100 milyon doz COVID-19 aşısını bağışlayacağı bilgisi paylaşıldı.

Salgınının başlamasından bu yana ilk kez bir araya gelecekler

G7 ülkelerinin liderleri, salgınının başlamasından bu yana ilk kez, Galler’e bağlı Cornwall’daki Carbis Koyu’nda bugün başlayacak ve 13 Haziran’a kadar sürecek zirvede bir araya geliyor.

1975’te oluşturulan G7, her yıl bir ülkenin liderliğinde özellikle ekonomi gündeminin değerlendirilmesi, ortak politikaların oluşturulması ve iş birliğinin artırılması amacıyla toplanıyor.

 Başa dön tuşu