Dünya

Fransız öğrenciler sokakta


Fransa’da binlerce öğrenci, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde birinci parti olarak çıkan aşırı sağcı Ulusal Cephe’yi (FN) protesto etti. Marine Le Pen’in lideri olduğu FN’ye karşı ‘Fransa’yı uyandırmak için’ adı altında 10 şehirde düzenlenen protesto gösterileri, olaysız sona erdi.

Başkent Paris’teki Bastille Meydanı’nda toplanan binlerce öğrenci, ‘Önce insanlık’, ‘Le Pen defol’, ‘Sınırların kapatılmasına hayır, Ulusal Cephe’nin kapatılmasına evet’ ve ‘Sevgili Avrupa, özür dileriz’ pankartları ile Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü.

Ülkede okulların tatil olması nedeniyle Öğrenci Birliği (UNEF), Liseli Ulusal Birliği (UNL), öğrenci örgütleri, sosyalist, komünist ve çevreci gençlik dernekleri birlikte hareket ederken yürüyüş sırasında ‘Kahrolsun Ulusal Cephe’, ‘Birinci, ikinci, üçüncü hepimiz göçmen çocuklarıyız’ sloganları atıldı. Göstericilerden Kevin Motillon, “Ulusal Cephe’nin AB karşıtı söyleminin arkasında yabancı düşmanlığı ve başkalarını reddetme var. Bugünün dünyasına kesinlikle uymayan bir söylem” dedi.
Fransa ve Avrupa bayrakları altında ülkenin milli marşı ‘La Marseillaise’yi okuyan öğrenciler olaysız bir şekilde dağıldı.
Öğrenciler, Ulusal Cephe Partisi’ne karşı Strasbourg, Lyon,Toulouse, Marsilya, Nantes, Bordeaux, Nancy, Amiens, Rouen, şehirlerinde de protesto gösterileri düzenledi.

Göç, serbest ticaret ve euro’ya karşı bir politika izleyen FN, geçen haftaki AP seçimlerinde oyların yüzde 25’ini alarak sandıktan birinci parti çıkarken, AP’de 24 sandalye kazanmıştı.Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı