Fransız Meclisi'nde Azerilere linç girişimi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Nisan 20, 2024
Dünya

Fransız Meclisi’nde Azerilere linç girişimi

Fransız Meclisi'nde Azerilere linç girişimi

Saldırı sonrası Azerbaycan, Fransa'ya nota verdi. Birçok Fransız parlamenter Azeri öğrencilere yönelik saldırıyı kınayan bir bildiri yayımladı.Olayın, toplantı sonunda "Sumget ve Dağlık Karabağ'da ölen Ermenilerin anısına saygı duruşu" çağrısının yapılması sonrasında yaşandığı öğrenildi. Toplantıya katılan iki Azeri gencin "Hocalı katliamı kurbanları için saygı duruşuna kalkıyoruz" diyerek bağırması salonda çoğunlukta olan Ermenilerin sert tepkisine neden oldu. Bazı Ermeniler, Azeri gençlere yumruk ve tekmeyle saldırdı.

Ermeniler tarafından dövülen Mirvari Fataliyeva ve Vüsal Hüseynov adlı Azeri öğrenciler, canlarını bazı milletvekillerinin bürolarına sığınarak kurtarabildi. Olay sırasında kaburga kemiği kırılan ve ilk tıbbi muameleyi Meclis revirinde gören Vüsal Hüseynov hastaneye kaldırıldı. Azerbaycan olay sonrası bu sabah Fransa'ya nota verdi ve inceleme başlatılması talebinde bulundu.
Haberin devamı ↓reklam


FRANSIZ PARLAMENTERLER KINADI
Ermenilerin iki Azeri öğrenciye saldırması bir grup Fransız parlamenter tarafından bu sabah yayımlanan ve imzaya açılan bir bildiriyle de kınandı. Bildiride, Fransız Millet Meclisi binasında gerçekleşen saldırının "kabul edilemez" olduğu belirtilip, sorumluların cezalandırılması istendi.

Toplantıyı organize eden Ermeni kuruluşları ise, kendilerine Azeriler tarafındaqn "tuzak" kurulduğunu iddia ediyor. Toplantıya katılan Fransa Ermenileri Koordinasyon Konseyi başkanı Franck Papazian, "Azerbaycan'ın Paris Büyükeçliliği ile ilişki içinde olan iki birey tarafından tahrik edildiklerini" öne sürdü.

AZERİ ÖĞRENCİLER DAVACI OLACAK
Olay sonrası Meclis'e çok sayıda Azeri diplomatın gelmesinden yakınan Papazian, davacı olacaklarını belirtti.Yaralanan Azeri öğrencilerin de ellerindeki tıbbi raporlarla beraber organizatörlerden davacı olmaları bekleniyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar