Fransız Liseliler Ayaklandı!

18 Ekim 2013 Cuma | 09:24
Fransız Liseliler Ayaklandı!
Kıbrıs Town Houses

Romanlara ve kaçak göçmenlere yönelik sert politikaları nedeniyle tepki çeken Fransa’nın iki yabancı öğrenciyi zorla sınırdışı etmesi, ülkeyi ayağa kaldırdı. Kosova asıllı Leonarda Dibrani adlı 15 yaşındaki bir ortaokul öğrencisinin, 9 Ekim’de Comte bölgesinde bir okul gezisinde polis tarafından arkadaşlarının önünde zorla otobüsten indirilip sınır dışı edilmesi Fransa’da manşetlere taşındı. Olay Fransa’nın göçmen politikalarıyla ilgili tartışmayı alevlendirirken, Paris’te yaşayan 19 yaşındaki Katchik Kaçaryan adlı Ermeni lise öğrencisinin de cumartesi günü hırsızlık suçlamasıyla tek başına sınırdışı edildiğinin ortaya çıkması, hükümete öfkeyi daha da arttırdı. 

‘ARKADAŞLARIMIZ DÖNSÜN’


Başkent Paris’te dün binlerce öğrenci “Leonarda ve Katchik okula gitmiyorsa biz de gitmiyoruz” sloganlarıyla İçişleri Bakanlığı’na yürüdü. Öğrenciler, göçmen karşıtı politikalardan sorumlu tuttukları İçişleri Bakanı Manuel Valls’ı hedef alarak, “Valls Ermenistan’a, Katchik Fransa’ya” sloganları attı. Birçok lisede de öğrenciler girişe barikat kurarak dersleri boykot etti.

Başbakan Jean-Mrc Ayrault, “Yasa dışı bir işlem yapılmışsa geri dönebilirler” dedi. Pekçok milletvekili ve yerel yönetici de, Cumhurbaşkanı François Hollande’a olaya el koyma çağrısı yaptı.

Okuldan sınır dışı edilen kız

'Hiç bu kadar utanmamıştım'
Beş yıl boyunca ailesiyle Fransa’da yaşayan ve geçen hafta iltica talepleri reddedildikten sonra anne-babası ve beş kardeşiyle Kosova’ya dönmek zorunda kalan genç kız, France Inter radyosuna “Arkadaşlarım ‘Neden polis seni aldı. Hırsızlık mı yaptın’ dedi.

Hiç bu kadar utandığımı hatırlamıyorum. Ben Kosova’yı bilmiyorum, buranın dilini bile bilmiyorum. Kalacak yerimiz yok. Köprü altında, banklarda yatıyoruz. Tek istediğim Fransa’ya dönüp eğitimimi tamamlamak” dedi