Dünya

Fransa’da İlk Eşcinsel Nikah Kıyıldı

Fransa’da büyük kavgalara rağmen kabul edilen ve eşcinsel çiftlere evlenme ve evlat edinme hakkı tanıyan yasanın 

Fransız Montpelier kenti belediyesi, Fransa'daki ilk resmi eşcinsel evlilik törenine sahne olarak Fransa tarihine geçti. Vincent Autin (40) ve Bruno Boileau (30), 500 kişinin katıldığı törende hayatlarını birleştirdiler. Güney Fransa'da gerçekleşen törende konukların oturduğu sandalyelerin, escinselliği simgeleyen renklere boyanmış olması dikkat çekti. Nikahı Montpellier Belediye Başkanı Helene Mandroux bizzat kıydı. Evlilik seremonisine Kadın Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Najat Vallaud-Belkace da katıldı.

'FRANSIZ HÜKÜMETİ HAKLARIMIZI GERİ VERDİ'

Aynı zamanda bölgenin Eşcinsel ve Lezbiyen Platformu Başkanı olan Autin, CNN International'a, "Her Fransız çocuğu doğduğunda eşit haklara sahip olur. Ama eşcinsel olduğunuz anlaşılırsa bu haklar derhal elinizden alınır. Bugün Fransız Hükümeti evliliğimi onaylayarak elimden alınmış bu hakları bana geri verdi" şeklinde açıklamada bulundu.

'ÇOCUK İSTİYORUZ'

Boileau ise Autin ile bir aile kurmayı planladıklarını belirterek " Bu bedelleri aşmak bizim için çok önemli bu yüzden sevgimizi bir arada tutmak için çocuk hatta torun istiyoruz. Gerçek bir aile olmayı arzuluyoruz" dedi.

OLAYLAR ÇIKTI

Öte yandan Fransa'nın başkenti Paris'te onaylanan eşcinsel evlilik yasa tasarısı protesto edildi. Göstericiler polisle çatışırken olaylar sırasında yaralananlar oldu.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı