Dünya

Fransa’da ‘gay’ evliliğine ilk adımTasarı, Meclis'te dün yapılan oylama sonunda oy çoğunluğuyla kabul edildi. Oylamada 329 milletvekili lehte, 229 milletvekili de aleyhte oy kullandı, 10 milletvekili çekimser kaldı.
Katolik kilisesi ile sağ ve aşırı sağ partilerin şiddetle karşı çıktığı tasarı, oylanmadan önce Meclis genel kurulunda 10 gün boyunca hararetli tartışmalara sahne olmuştu. Oylama öncesi tasarı için toplam 110 saat süren 24 genel kurul oturumu düzenlendi. Bu oturumlarda 5 bin değişiklik önergesi tartışılıp oylandı.Tasarının yasalaşması için parlamentonun üst kanadı olan Senato'dan da geçmesi gerekiyor. Senato'daki tartışmalar Nisan ayında yapılacak. Meclis'te rahat bir çoğunluğa sahip olan iktidardaki Sosyalist Parti Senato'da daha hassas bir çoğunluğa sahip.

Tasarı yasalaşırsa Fransa'da eşcinseller yasal olarak evlenebilip, evlat edinebilecek.

Eşcinsel evliliği ve eşcinsellerin evlat edinmesi şu an 8 Avrupa ülkesinde yasal olarak tanınıyor. Bu ülkeler; Hollanda, Belçika, İspanya, İsveç, Norveç, Portekiz, İzlanda ve Danimarka. Bu ülkelerde eşcinsel çiftler ile diğer çiftler arasında hak ayrımı bulunmuyor.

 

Başa dön tuşu