Fransa'da 'gay' evliliğine ilk adım - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Nisan 16, 2024
Dünya

Fransa’da ‘gay’ evliliğine ilk adım

Fransa'da 'gay' evliliğine ilk adım

Tasarı, Meclis'te dün yapılan oylama sonunda oy çoğunluğuyla kabul edildi. Oylamada 329 milletvekili lehte, 229 milletvekili de aleyhte oy kullandı, 10 milletvekili çekimser kaldı.

Katolik kilisesi ile sağ ve aşırı sağ partilerin şiddetle karşı çıktığı tasarı, oylanmadan önce Meclis genel kurulunda 10 gün boyunca hararetli tartışmalara sahne olmuştu. Oylama öncesi tasarı için toplam 110 saat süren 24 genel kurul oturumu düzenlendi. Bu oturumlarda 5 bin değişiklik önergesi tartışılıp oylandı.


Tasarının yasalaşması için parlamentonun üst kanadı olan Senato'dan da geçmesi gerekiyor. Senato'daki tartışmalar Nisan ayında yapılacak. Meclis'te rahat bir çoğunluğa sahip olan iktidardaki Sosyalist Parti Senato'da daha hassas bir çoğunluğa sahip.

Tasarı yasalaşırsa Fransa'da eşcinseller yasal olarak evlenebilip, evlat edinebilecek.

Eşcinsel evliliği ve eşcinsellerin evlat edinmesi şu an 8 Avrupa ülkesinde yasal olarak tanınıyor. Bu ülkeler; Hollanda, Belçika, İspanya, İsveç, Norveç, Portekiz, İzlanda ve Danimarka. Bu ülkelerde eşcinsel çiftler ile diğer çiftler arasında hak ayrımı bulunmuyor.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar