Fransa'da 'Çiftlik Bank' vakası: 50 kişi yatırım amacıyla sanal inek satın aldı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Dünya

Fransa’da ‘Çiftlik Bank’ vakası: 50 kişi yatırım amacıyla sanal inek satın aldı

Türkiye’de çok konuşulan “Çiflik Bank” vakasına benzeyen bir dolandırıcılık olayı da Fransa’da yaşandı. Fransız yetkililerin olaya müdahale etmesiyle, Fransa genelinde dolandırılanların sayısının 50’yi geçmediği belirtildi.

Türkiye’de 132 binden fazla kişi çiftlik banka para yatırmıştı.


Fransa’da bir takım sahte internet siteleri, senede yüzde 6 ila 12 kar vaadiyle müşterilerine inek sattı. Ancak çiftlik bank vakasında olduğu gibi ortada ne inek de de çiftlik vardı.

Dolandırıcılar kurdukları bu sitelerle müşterilerin telefon numaralarına ulaşıp, onlara “sahte inek” satmak için kar vaadinde bulunarak ikna etmeyi başardı. Ancak yabancı baka hesaplarına para gönderen mağdurlar ne satın aldıkları inekleri, ne kar paylarını ne de yatırdıkları paraları gördü.

Yatırımcıların haklarını korunmakla görevli olan AMF’nin (Sermaye Piyasası Kurulu) Yatırımcı İlişkileri Direktörü Claire Castanet, bugüne kadar toplam 50 ihbar aldıklarını ifade etti.

Castanet kişi başı ortalama zararın 14 bin 500 euro olduğunu belirtti. Yetkililer söz konusu siteleri yöneten kişilerin kimliklerinin henüz bilinmediğini ve yurt dışında olma ihtimallerinin yüksek olduğunu aktardı.

Çiftlik Bank’a 1 milyar 139 milyon lira para yatırılmıştı

Türkiye’de buna benzer bir dolandırıcılık olayı uzun süre süre gündemden düşmemişti. ‘Çiftlik Bank’ adı verilen hayali şirketle ilgili soruşturmalar İstanbul Anadolu Başsavcılığı tarafından yürütülüyor. Başsavcılık ilgili adli makamlara gönderdiği yazıda, sistem üzerinden toplanan paranın 1 milyar 139 milyon 972 bin Türk lirası olduğunu belirtti. Sisteme para yatıran kişi sayısı ise 132 bin 222.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar