EkonomiEmlak

Flatfy Eylül İstatistikleri Yayınlandı! Güncel Emlak Yorumları!


Flatfy, emlak konusunda her türlü güncel bilgi için hali hazırda toplam 37 ülkenin danıştığı ve bilgisinden yararlandığı bir emlak arama motoru ve istatistik oluşturma kurumudur. Flatfy, toplam 37 ülkede sürekli olarak hizmet vermektedir ve bu ülkelerden bir tanesi de Türkiye’dir. Flatfy üzerinden aradığınız daire, iş yeri ya da herhangi diğer gayrimenkul çeşitlerinin şehre göre aramasını yapmanız mümkündür. Flatfy ayrıca her ayın sonunda o ayın emlak satış oranları ile ilgili bir istatistik oluşturmakta ve ülkedeki şehirlere göre dağılım oranlarını göstermektedir. Tüm bu verilerin akışını sürekli olarak doküman şeklinde sundukları için Flatfy sayesinde emlak sektörü ile ilgilenen herkes aylık ve yıllık fiyat karşılaştırması yapma olanağına sahiptir. Bu haberimizde sizlere henüz yayınlanan Eylül 2018 raporunun ayrıntılarından bahsederek söz konusu raporun en çok konuşulan bulgularını inceledik.

Flatfy Eylül 2018 Raporu Neler Söylüyor?

FLATFY

Flatfy Eylül 2018 Raporu’ndan sizin için iki farklı tablo derledik. Dilerseniz incelemeye başlayalım.

Flatfy.com tarafından açıklanan bu tabloda oda sayılarına göre ayrılmış evlerin şehirden şehre farklı fiyat ortalamalarını görmektesiniz. Görüldüğü üzere tek odalı evlerde en düşük fiyat ortalamasına sahip olan şehir Gaziantep iken, Gaziantep’i Kayseri, Konya, Bursa ve daha sonra Ankara seyretmektedir. Başkent Ankara’nın diğer şehirlere oranla düşük bir ortalamaya sahip olması tabloda epey dikkat çeken durumlardan bir tanesidir.

İki odalı evler arasında Ankara yine düşük bir fiyat ortalaması ile karşımıza çıkmaktadır. Eylül 2018 aylık emlak satış fiyat ortalaması olarak 126,500 TL civarında bulunan Ankara, oldukça avantajlı bir yerleşim ve ev satın alma alanı olarak görülmektedir. Ayrıntıları incelediğimizde Ankara’yı sadece 2 bin TL gibi bir fark ile Kayseri’nin izlediğini görmekteyiz.

3 odalı evleri incelediğimizde oldukça düşük ve uygun bir fiyat ortalamasını Eylül 2018 ayı için, diğer aylarda da olduğu gibi Ankara’da görmekteyiz. 180 bin TL gibi bir Eylül 2018 ortalamasının bulunmasının sebebi kuşkusuz Ankara’daki semtten semte büyük değişiklikler gösteren apartman dairesi fiyatları. Fiyatlar incelendiğinde oldukça düşük fiyatlı apartman dairelerinin yüksek fiyatlı apartman dairelerinin ortalamasını etkileyerek geriye düşürdüğü gözlemleniyor. Ankara’da semtten semte değişiklik göstermek ile birlikte çok pahalı apartman dairelerine, ortalama fiyatlarda apartman dairelerine ya da çok düşük fiyatlı apartman dairelerine de rastlamak mümkün.

Dört odalı apartman dairelerinin Eylül 2018 satış fiyatı ortalamalarına göz attığımızda tr.Flatfy.com verilerine göre en düşük fiyatları sunan şehrin yine Ankara olduğu görülürken, bu kez en yüksek fiyatlı şehir İstanbul olmuyor. 4 odalı evlerde en yüksek fiyat ortalamasına sahip olan ilimiz İzmir olarak karşımıza çıkıyor.

Genel olarak Türkiye çapında düşük fiyatları ile şaşırtan ilin Ankara olduğunu söylemek mümkün. Diğer düşük fiyatlı şehirler yoğunluklu olarak taşra bölgelerde konumlanmışken, Ankara hem merkezi bir şehir olmasına hem de başkent olmasına rağmen düşük bir satış fiyatı ortalamasına sahiptir.

FLATFY

Yukarıdaki tablo da yine aynı kurumun yayınladığı bir başka tablo olarak karşımıza çıkmaktadır. Eylül 2018 emlak satış fiyat ortalamalarını gösteren bu sütun grafiğine bakıldığında, her bir şehrin ev büyüklüğü ya da oda sayısı fark etmeksizin sattığı evlerin fiyat ortalaması görülmektedir. Bu ortalamada en yüksek fiyata sahip olan şehir açık ara İstanbul’ken, en düşük fiyat ortalamasına sahip olan şehir ise Ankara olarak göze çarpıyor.

Haberimizde ayrıca Mersin ve Antalya gibi kıyı şehirlerinin gelişmiş turistik ve ekonomik faaliyetler dolayısı ile yüksek ortalamalara sahip olduğunu da belirtmemizde fayda var. Örneğin Antalya, İzmir’den sonra en yüksek ortalamayı elinde tutarak Eylül 2018 ayı emlak satış fiyatı ortalamasında 200 bin TL’yi aşmıştır. Bunun dışında, Mersin ilimiz de 180 ile 200 bin arasında gösterilen Eylül 2018 emlak satış fiyatı ortalaması ile ilgi çekmektedir.

İzmir ilinden sonra en yüksek ortalamaya sahip olan iki şehir Bursa ve Adana’dır. Bu iki şehir şaşırtıcı bir şekilde emlak endeks raporunda eşit satış ortalamalarına sahip olarak görülmektedir. Bursa da Adana da Eylül 2018’de emlak satış oranlarında oda sayısı farkı göz edilmeksizin hazırlanan toplu ortalama raporlarında 200 bin TL’ye ulaşmıştır.

Gaziantep ve Konya gibi görece taşra bölgelerde yer alan ve az gelişmiş şehirlerde Eylül 2018 ortalamasının da düşük olduğunu görmekteyiz. Bu şehirlerdeki ev satış oranları 200 bin TL’nin altında kalmaktadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı