Dünya

Fisk: CIA ne saklıyor?İngiliz Independent gazetesinin tecrübeli Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, 2011'de Usame Bin Ladin'in öldürüldüğü operasyonla ilgili bir makale kaleme aldı. Fisk, Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı'nın (CIA) geçtiğimiz günlerde yayımladığı, 2011 yılında öldürülen El Kaide lideri Usame Bin Ladin'e ait mektupların, kafasında şüphe yarattığını belirtti.
Fisk, Pulitzer ödüllü ünlü ABD 'li gazeteci Seymour Hersh'ün, ABD'nin El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in öldürülmesi konusunda kamuoyunu yanlış bilgilendirdiğini iddia etmesinin ardından CIA'in, Bin Ladin'in evinde bulunduğunu iddia ettiği 100'den fazla belgeyi yayınladığını belirtiyor. 
 'BİZİM BİLMEMEMİZ GEREKEN NE?'90'larda Bin Ladin ile üç kez görüşmüş olan Fisk'in yazısı şöyle devam ediyor: "Neden CIA'in yeni yayımladığı videolardan bazıları sessiz? Neden bazı dökümanlar sansürlenmiş? Hiç kimse bunları sormadı. CIA'in ve Bin Ladin'in bildiği ancak bizim bilmememiz gereken neydi?"

Fisk, yayımlanan son belgelerin ardından 'Bin Ladin öldürülmeseydi, IŞİD'deki "daha ılımlı" militanlara ulaşmak için bir köprü olarak kullanılabileceği' ihtimalinin tartışılmaya başlandığını belirtirken, kendisinin bu tartışmaya şüpheyle yaklaştığını yazıyor. Bin Ladin'in Suudi Arabistan ile bağlantısına dikkat çeken Fisk, gerçeklerin ancak CIA'in Ladin'in ölümüyle ilgili belgeleri sansürlemeden yayımlamasıyla anlaşılabileceği yorumunu yapıyor. (BBC Türkçe)

Başa dön tuşu