Dünya

Filistinlilere ‘yılan’ demişti, bakan oldu


İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 17 Mart parlamento seçimlerinin ardından 5 partiden oluşan koalisyon hükümetini kurmayı başardı. Netanyahu, çarşamba gece yarısı itibarıyla dolan koalisyon kurma süresinden sadece 90 dakika önce aşırı sağcı Yahudi Evi (Bayit Yehudi) Partisi’yle de anlaşmaya vardı. Yahudi Evi Partisi üç bakanlık ve bir bakan yardımcılığı koltuğu aldı. Bunlardan en dikkat çekeni ise kadın vekil Ayelet Shaked’in Adalet Bakanlığı’na getirilmesi oldu.
Hürriyet'te yer alan habere göre, Shaked (39), geçtiğimiz yaz İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları sırasında Filistinliler için kullandığı ırkçı ifadelerle gündeme gelmişti. Shaked, Facebook hesabından Netanyahu’nun eski danışmanı Uri Elitzur’un yazdığı bir metni paylaşmıştı. Söz konusu metinde “Her teröristin arkasında onlarca erkek ve kadın var. Onların hepsi düşman savaşçı ve onların kanı ellerimizde olmalı. Bu onları çiçekler ve öpücüklerle cehenneme gönderen şehitlerin anneleri için de geçerli. Oğullarının yolunda gitmeliler. Onların yılanları yetiştirdikleri evleri de yıkılmalı. Yoksa daha fazla küçük yılanlar oralarda yetişecek” ifadeleri geçiyordu.

ERDOĞAN TEPKİ GÖSTERMİŞTİ
Shaked’in bu açıklaması dış basında büyük tepki çekmişti. Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan da Shaked’i sert şekilde eleştirmişti. Erdoğan, “Bunu söyleyen bir kadın milletvekili. Bu zihniyetinin Hitler’in zihniyetinden ne farkı var? Irkçılık, faşizm Filistinli annelere yönelikse dünya bunu umursamıyor” demişti.

900 YENİ YERLEŞİM
Öte yandan, İsrail’den Filistin tarafı olan Doğu Kudüs’ün Şufat beldesindeki Ramat Shlomo Yahudi yerleşim biriminde 900 yeni evin inşasına onay çıktı. Filistin, ABD ve Batı, İsrail’in Filistin topraklarında yerleşim kurmasına tepki gösterirken Netanyahu, seçim kampanyasında Yahudi yerleşimleri kurmayı hızlandıracağını vaat etmişti. Bu arada, Filistin yönetiminin Başmüzakerecisi Saab Erekat, yeni İsrail hükümetini ‘barışa karşı savaş’ olarak niteledi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı