Kıbrıs

Felaketin Bedeli Ağır Olacak!


Turizm ve balıkçılık sektöründe iş yapan esnaf tonlarca fuel-oilin denize akmasıyla oluşan çevre felaketinin sektöre olumsuz yansıyacağı görüşünde. İskele Boğazı’ndaki bulunan restoran işletmecileri bir süre sonra müşteriye sunacak balık bulamama endişesi yaşıyor. Bölgedeki balıkçılar ise kilometrelerce alana yayılan fuel-oil nedeniyle denize açılmaya dahi cesaret edemiyor
BYA
Kalecik’te önceki gün AKSA Elektrik Santrali’ne fuel-oil aktarımı sırasında tonlarca yakıtın denize sızması ile oluşan felaket, bölge esnafı için kabusa dönüştü. İskele Boğazı’ndaki restoran işletmecileri felaket sonrasında kimsenin kapılarını çalmamasından şikayetçi. Olayın duyulmasının ardından siftah bile yapamamaktan yakınan esnaf, geleceğe dair de endişeli. Bölgedeki balıkçılar ise kilometrelerce alana yayılan fuel-oil nedeniyle denize açılmayı göze alamıyor.
Kızıl: Turizm sektörü olumsuz etkilenecek
Karsel Restaurant işletmecisi Selda Kızıl, denize petrolün aktığı duyulduktan sonra hiç siftah yapmadıklarını söyledi. Olayı İngiliz müşterilerinden duyduklarını belirten Kızıl, İngilizlerin denize giremeyeceklerinden dolayı üzüldüklerini belirtti. Kızıl, İngilizlerin balık ve deniz için KKTC’ye geldiklerini söyleyerek turizm sektörünün bu olaydan etkileneceğini ifade etti.
 

 

 

Uluel: Bu felaketin olacağı belliydi

Kemal’in Yeri Restaurant işletmecisi Hasan Uluel, balıkların yumurtlama zamanı olduğunu ve seneye hiç balık çıkmayacağını söyledi. Denize akan yakıtın içinde kalan balıkların öldüğünü belirten Uluel, balıkların kıyıya vuracağını belirtti. Uluel, yaşayan balıkların zehirlenmediğini, zehirlenen balıkların da zaten çoktan öldüğünü ifade etti. Kendilerinin satın aldıkları balıkların burun ve açıklardan geldiğini belirten Uluel, petrolün dibe çöktüğü alanda balıkların kesinlikle öleceğini kaydetti.
Hasan Uluel “Biz bu felaketin olacağını önceden biliyorduk” diyerek yapılmak istenen petrol dolum tesisine karşı yaptıkları konseri hatırlattı. Denize dökülen yakıtın yanmamasını büyük şans olarak değerlendiren Uluel, büyük bir petrol dolum tesisinin daha çok zarar verebileceğinin altını çizdi.
 

 

Sütçü: Çiftliğin zararı 100 bin Euro
Hasan Sütçü, yaşanan olayda balık çiftliğinin zararının 100 bin Euro olduğunu belirterek çiftlik tamamen yenilense dahi bir daha bu olayın yaşanmayacağının garanti olmadığını ifade etti. Sütçü, UBP’nin hala daha bölgeye atık sanayi yapacaklarına dahi propaganda yaptıklarını söyleyerek bu olayın üzerinin kapanmaması gerekliliğini savundu. Sütçü, medyanın da bu olayın üzerine gitmesi gerektiğine vurgu yaptı.
 

 

 

Muhtaronbaşı: Çipuraya büyük darbe vurdu
Cemal Muhtaronbaşı, yaşanan bu olaydan sonra balığa gitmediğini söyledi. Muhtaronbaşı, yaşanan bu kazanın kıyı balıkçılığına büyük etkisi olacağını, bazı arkadaşlarının ağlarının yağlandığını belirtti. Bu ağların temizlenmesinin çok zor olduğunu ifade eden Muhtaronbaşı, en fazla sokan ve kefalin etkileneceğini kaydetti. Muhtaronbaşı, sadece balıkların değil caretta-carettaların da bu faciadan etkileneceğini, şu an sahilde yumurtaları olduğunu hatırlatarak büyük bir doğa katliamı yaşandığının altını çizdi. İnsanların çipura yenmez demeye başladığını anlatan Muhtaronbaşı, bu olayın çipuraya büyük darbe vurduğunu belirtti. Cemal Muhtaronbaşı, denize akan yakıtın teknelere vereceği tahribatın büyük olduğunu, bir arkadaşının misina çekerken kollarına kadar yağ olduğunu ifade etti.Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı