Felaket

2 Temmuz 2013 Salı | 09:39
Felaket

EVLER BOŞALTILDI… Ilgaz Yeşiltepe mevkisinde dün öğle saatlerinde çıkan yangın rüzgarın etkisi ile kısa sürede büyüdü. Bölgenin batısında bulunan 14 hane, güvenlik amaçlı tahliye edildi. Yangın, evlere sıçramadan öğleden sonra kontrol altına alınırken 300 dönümlük alan küle döndü
HERKES YARDIMA KOŞTU… KKTC’nin birçok bölgesinden itfaiye araçları yangın yerine sevk edildi. Vatandaşlara ait özel su tankerleri ve belediyelere ait tankerler de yangına koştu. Türkiye’den kısa sürede yangın yerine ulaşan yangın helikopterleri, yangının kontrol altına alınmasında büyük rol oynadı

Alsancak’ta Ilgaz Yeşiltepe mevkisinde ormanlık alanda, dün öğle saatlerinde çıkan yangın, öğleden sonra kontrol altına alınabildi.
Yangına, Girne İtfaiyesi, Orman Dairesi, Sivil Savunma ekipleri, Girne Belediyesi, Alsancak Belediyesi, Lapta Belediyesi ile bölgedeki askeri birlikler ve özel şahıslara ait su tankerlerinin yanı sıra Adana’dan gelen 2 adet yangın söndürme helikopteri de müdahalede bulundu.

Bölgedeki evler tahliye edildi
Yangın olayının meydana geldiği Alsancak’ta Ilgaz Yeşiltepe mevkisinde bulunan 14 hane, güvenlik amaçlı tahliye edildi.
Yangın bölge sakinlerinin büyük panik yaşamasına neden oldu.

300 dönüm kül oldu
Yangın, rüzgarın da etkisi ile kısa sürede büyüdü. Uzun uğraşlar sonucu kontrol atına alınan yangında itfaiye ekiplerinin soğutma çalışmaları geç saatlere kadar devam etti.
Yetkililerden yapılan açıklamaya göre, yangının nedeni henüz tespit edilemezken yangın sonucunda 300 dönümlük alan tamamen yanarak küle döndü.

Yetkililer incelemelerde bulundu
Yangın olayının duyulması ile birlikte KTBK Komutanı Korgeneral İsmail Serdar Savaş, GK Komutanı Tümgeneral Baki Kavun, Başbakan Sibel Siber, Girne Kaymakamı Gürkan Kara, Girne Polis Müdürü Hüseyin Yeşildağlı ve bazı milletvekilleri olay yerine giderek incelemelerde bulundu.

Siber: İçimiz yanıyor
Başbakan Sibel Siber, olay yerinde yaptığı incelemelerin ardından yangın olayına ilişkin basına açıklamada bulundu.
Başbakan Siber, ülkemizde özellikle rüzgarlı havalarda meydana gelen yangın olaylarının daha tehlikeli hale geldiğine işaret ederek, “Tabii ki en önemlisi yangın olaylarının hiç yaşanmamasıdır ancak bir yangın olduğunda da yangının nereden kaynaklandığının tespit edilerek ona göre tedbir alınması gereklidir” dedi.
Başbakan Sibel Siber, açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Biliyorsunuz Beşparmak Dağları yangını ile geçmişte çok büyük bir acı yaşadık, dolayısıyla Beşparmak Dağları’nda böyle bir yangın hadisesi olduğunda hepimizin içi yanıyor. Çok tedirgin oluyoruz. Yangının daha fazla büyümeden kontrol altına alınması çok sevindirici. Geldik, olayı yerinde gördük ve inceledik. İçimiz rahatladı, yüreğimize su serpildi. Bundan sonra da yapılması gereken yangın olaylarına karşı daha etkin önlem alınmasıdır.”

***

Başbakan Sibel Siber, olay yerinde yaptığı incelemelerin ardından yangın olayına ilişkin basına açıklamada bulundu. Siber, yangın tehlikesine karşı tedbirlerin artırılması gerektiğine vurgu yaptı

 

Yangın olayının meydana geldiği Alsancak’ta Ilgaz Yeşiltepe mevkisinde bulunan 14 hane, güvenlik amaçlı tahliye edildi

 

Türkiye’den kısa sürede yangın yerine ulaşan yangın helikopterleri, yangının kontrol altına alınmasında büyük rol oynadı