Dünya

Fas Kralı 6. Muhammed’den mahkum affıFas Adalet ve Özgürlükler Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Kral 6. Muhammed'in Yeşil Yürüyüş'ün 40'ıncı yıl dönümü dolayısıyla hapishanelerde bulunan mahkûmlardan 4 bin 215'ini "istisnai" olarak affettiği belirtildi.
Açıklamada, 69'u insani durumdan olmak üzere 3 bin 576 mahkûmun hapis cezasının tamamının affedildiği, bunların arasında 37 kişinin terör suçlusu olduğu, 639 kişinin ise hapis cezasının süresinin düşürüldüğü kaydedildi.Açıklamada, terör suçlarından mahkûm 37 kişinin affının, 2005 yılından beri değişik tarafların bunların affedilmesi yönünde sürekli ricada bulunması üzerine bu özel günde gerçekleştiği aktarıldı.

Fas, Yeşil Yürüyüş'ü, Batı Sahra'nın İspanya işgalinden kurtuluşunun resmi tarihi olarak kabul ediyor. Fas Kralı 2. Hasan'ın çağrısı üzerine 6 Kasım 1975'te 350 bin Faslı Batı Sahra'nın İspanya işgalinden kurtarılması için ülkenin güneyine barışçıl yürüyüş düzenledi. Yürüyüşten 8 gün sonra 14 Kasım'da Fas ile İspanya arasında anlaşma imzalandı. Anlaşmanın ardından İspanya güçlerinin çekilmesiyle birlikte Batı Sahra Fas'ın egemenliğine geçti.

Başa dön tuşu