Fare hücrelerinden yapıldı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Şubat 24, 2024
Sağlık

Fare hücrelerinden yapıldı

Bilim insanları, laboratuvar ortamında gerçeğinden farksız olarak çalışan böbrek geliştirmeyi başardı. Fare hücrelerinden geliştirilen böbrek, canlı bir hayvana başarıyla nakledildi. Elde edilen başarı, uzun dönemde böbrek yetmezliği çeken insanlara kendi dokularına uyumlu organ geliştirilmesini sağlayabilir.

ABD’nin Boston kentindeki Massachusetts Genel Hastanesi’nde yapılan çalışmada, Harald Ott ve ekibi, geçmişte kalp, akciğer ve karaciğer geliştirmek için kullandıkları deneysel yöntemi, bu sefer böbrek geliştirmek için denedi ve başarılı oldu.


Otto ve ekibi, böbrek yetmezliği çeken hastaların kendi hücreleriyle geliştirilecek ve ömür boyu çalışacak böbrek geliştirilmesi adına elde ettikleri başarıyı, fare böbreğiyle başardı. Araştırmacılar, böbreğin fonksiyonel hücrelerini özel bir solüsyon kullanarak böbrekten temizledi. Böylece geride böbreğe üç boyutlu yapısını veren beyaz hücresel doku kaldı.

Nature Medicine dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, bilim insanları daha sonra yeni doğan farelerin böbrek ve kan damarı hücreleri geride kalan yapıya enjekte etti ve 12 gün boyunca laboratuvar ortamında gelişime bıraktı. Bu süre sonunda, büyümekte olan hücreler temizlenmiş böbrek yapısını kapladı.

Geliştirilen böbrek, daha sonra bir fareye nakledildi ve farenin kanını başarıyla temizleyerek idrar yapmasını sağladı.

BİNLERCE HASTA İÇİN YENİ UMUTGuardian gazetesinin haberine göre, sadece İngiltere’de her yıl 51 bin kişi böbrek yetmezliği tedavisi görürken, organ nakli bekleyen insanların yüzde 90’ını yine aynı kategorideki hastalar oluşturuyor. İngiltere’de bir yılda 3 bin hastaya böbrek nakledilirken, aynı sayıda insan nakil beklerken hayatını kaybediyor.

Böbrek yetmezliği için kesin bir tedavi bulunmadığı için, yapılan nakiller en fazla 15 yıl boyunca kişinin sağlıklı kalmasını sağlıyor.

İlk olarak ABD’li biyo-mühendis Doris Taylor tarafından 2008 yılında tam fonksiyonlu bir kalp geliştirmek için kullanılan yöntemden yola çıkan Otto, ‘geliştirdikleri yöntemin üzerinde çalışmaları gerektiğini ancak ileride hastaların kendi hücrelerinden üretecekleri böbreklerle nakil ve ömür boyu ilaç kullanma sıkıntısını ortadan kaldırabileceklerini’ ifade etti.

İngiltere Böbrek Araştırmaları merkezinden Elaine Davies, elde edilen başarıyı ‘büyüleyici’ olarak belirtirken, böbrek yetmezliği çeken hastalar için büyük bir umut olabileceğini belirtti. Davies, yöntemin insanlar üzerinde hemen denenmeye kalkışılmaması gerektiği konusunda uyarıda bulunurken, ‘hücreleri yenilemeye dayanan yöntemin henüz çok başlarında olduğunu’ söyledi.

Davies, böbrek yetmezliği hastalığında birçok insanın erken teşhis ve erken tedavi görmediğini, bunun da dikkat edilmesi gereken bir husus olduğunu belirtti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar