Dünya

Facebook’ta şifre şoku yaşamayınHollanda merkezli bir web sayfasında Facebook, Google ve Yahoo'a bağlı iki milyondan fazla hesabın şifresini yayınlaması gündeme bomba gibi düşmüştü.
Güvenlik uzmanı Graham Cluley konuyla ilgili yaptığı açıklamada "İnsanların yüzde 30 ila 40'ı Facebook'ta kullandığı şifreyi başka hesaplarında da kullanıyor. Bu büyük bir tehlike" açıklamasında bulunurken, Facebook kullanıcıları tedirgin; zira globalde toplanan bu şifrelerin kimlere ait olduğu bilinmiyor.Facebook'tan olayla ilgili gelen ilk açıklama ise şöyle:

"Facebook, kullanıcılarının bilgi güvenliğini çok ciddiye alıyor ve bunu sağlamak için elinden geleni yapıyor.  Bu olayla ilgili detaylar henüz tam olarak belli olmamakla beraber, insanların bilgisayarlarının internet korsanları tarafından saldırıya uğradığı ve kötü amaçlı yazılımlar kullanılarak direkt olarak tarayıcıları üzerinden bilgilerinin alındığı görünüyor. Facebook kullanıcıları kendilerini korumak için Güvenlik Ayarları’ndaki Giriş Onayları ve Giriş Bildirimleri’ni aktive edebilirler. Böylece yabancı bir tarayıcıdan Facebook hesaplarına giriş yapılmak istendiğinde kendilerine haber verilecek ve hesaplarına yeniden erişim sağlayabilmeleri için de telefonlarına özel olarak gelen şifreyi kullanmaları gerekecek."

Başa dön tuşu