Facebook, Trump'ın hesabını 2023'e kadar kapalı tutacak - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Haziran 8, 2023
DünyaSürmanşet

Facebook, Trump’ın hesabını 2023’e kadar kapalı tutacak

Donald Trump Facebook

ABD merkezli sosyal paylaşım platformu Facebook, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın kapatılan Facebook ve Instagram hesaplarının 7 Ocak 2023’e kadar açılmayacağını duyurdu. Karara tepki gösteren Trump, Zuckerberg’e tehdit gibi bir mesaj gönderdi.

Şirketin internet sitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Trump, “kamu güvenliği riskinin” azalması halinde sosyal medya hesaplarına ancak 7 Ocak 2023’ten sonra geri dönebilecek.

Şirketten yapılan açıklamada, Trump’ın hesaplarının söz konusu tarihten önce kamu güvenliği için risk oluşturup oluşturmayacağının tekrar ele alınacağına belirtildi:


“Kamu güvenliği için hala ciddi bir risk olduğunu tespit edersek kısıtlamayı belirli bir süre daha uzatacağız ve bu risk azalana kadar yeniden değerlendirmeye devam edeceğiz.”

Trump: Önünde sonunda biz kazanacağız

Trump karara yazılı bir açıklama ile tepki gösterdi.

Büyük teknoloji firmalarını sert bir dille eleştiren Trump, “Teknoloji firmalarının bu sansür ve susturmalarının cezasız kalmasına izin verilmemeli, önünde sonunda biz kazanacağız. Ülkemiz bu istismara artık katlanamaz.” dedi.

Trump, 3 Kasım 2020’de yapılan ve Joe Biden’ın kazandığı başkanlık seçimlerinin “hileli” olduğu iddiasını bir kez daha tekrarlayarak, “Facebook’un kararı, 2020 hileli seçimlerinde bize oy veren 75 milyondan fazla insan için hakarettir.” görüşünü paylaştı.

Trump’tan Zuckerberg’e tehdit gibi mesaj

Yaptığı başka bir açıklamada ise Trump, başkanlığı döneminde akşam yemeğinde Facebook Kurucusu Mark Zuckerberg ve eşini ağırladığını anımsatarak, “Ben Beyaz Saray’a tekrar geldiğimde artık Zuckerberg ve eşi için akşam yemekleri olmayacak.” dedi.

Kongre baskınının ertesi günü hesapları kapatılmıştı

ABD’de 6 Ocak’ta gerçekleşen ve 5 kişinin ölümüyle sonuçlanan Kongre baskınının ertesi günü Facebook ve Instagram, Trump’ın hesaplarını “Asılsız şekilde 3 Kasım 2020 Başkanlık seçimlerine hile karıştırıldığı iddiasını yaydığı ve taraftarlarını şiddete teşvik ettiği” gerekçesiyle “süresiz olarak” kapatmıştı.

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, “Başkan’ın bu dönemde hizmetimizi kullanmaya devam etmesine izin vermenin risklerinin çok büyük olduğuna inanıyoruz.” demişti.

Daha sonra Twitter, Snapchat ve YouTube da kalıcı olarak Trump’ın hesaplarını engelleme kararı almıştı.

 

 

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar