Bilim ve Teknoloji

Facebook “Güvendeyim” butonu tartışma yarattı!


Fransa'nın başkenti Paris'te geçtiğimiz günlerde eş zamanlı olarak silahlı ve bombalı saldırılar gerçekleştirildi. Saldırılarda 129 kişi hayatını kaybederken yüzlerce kişi de yaralandı.

Facebook bu büyük saldırının ardından Fransa'da "Güvendeyim" butonunu devreye soktu. Bu buton Paris'te yaşayan kullanıcıların, yakınlarına "Güvendeyim" mesajı verebilmesine olanak sağladı.Facebook bu butonu kısa bir süre önce Lübnan'da yaşanan ve onun öncesinde de Ankara'da yaşanan terör saldırılarının ardından devreye sokmadı. Doğal olarak bu da insanların Facebook'a bu konuda tepki göstermesine sebep oldu.

Facebook kurucusu Mark Zuckerbeg tepkilerin artması üzerine Facebook üzerinden bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg yaptığı açıklamada, sosyal paylaşım sitesinin söz konusu uygulamayı Paris saldırısından önce sadece doğal felaketler için hayata geçirdiğini, artık doğrudan insanın neden olduğu felaketlerde de bu uygulamanın kullanılacağını söyledi.

Facebook "Güvendeyim" butonu ne işe yarar?
Facebook Güvenlik Durumu Kontrolü (Facebook Safety Check) adı altında oluşturulan network, terör saldırılarından sağ kurtulanların birbiriyle haberleşmesini sağlıyor. Saldırı anında bölgede bulunanların Facebook üzerinden işaretleyebildiği yer bildirimi ile sağ olduklarının anlaşılabildiği uygulama, yakınları için endişelenenlere kolaylık sağlıyor.Başa dön tuşu