Bilim ve Teknoloji

Facebook 10 yaşında


Harvard Üniversitesi’nde öğrenciyken Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook, bugün 10 yaşına girdi. Kuruluşundan bu yana hızlı bir büyüme gösteren dünyaca ünlü sosyal ağ, geçen yılı 1,5 milyar dolar net karla kapattı.

Facebook’un kurucusu olan ve 4 Mayıs 1984 tarihinde dünyaya gelen Mark Zuckerberg dünyanın en şanslı insanlarından biri… Geliştirdiği bir yazılım ile ilk etapta sadece kendi üniversitesindeki arkadaşlarının kullanabileceği bir ağ tasarlayan Zuckerberg, platformun popülaritesinin hızla arttığını görmesiyle uygulamayı dünyaya açtı.

10 YILDA 31 MİLYAR DOLAR KAZANDI

Bugün 29 yaşında olan Zuckerberg’in sahibi olduğu Facebook’un hisse senedi değeri 61 doları buluyor. Bu da Facebook’un 150 milyar dolar değerinde bir şirket haline geldiğini ortaya koyuyor. Peki Zuckerberg 2004 yılında kurduğu Facebook’tan 10 yıl içinde ne kadar kazandı? 

Facebook’un 500 milyon hissesine tek başına sahip olan Zuckerberg, 61 dolar değerindeki hisseleriyle birlikte 10 yılda toplamda 31 milyar dolar kazandı. Bu Zuckerberg’in aynı zamanda bir yıl içinde 3 milyar doları cebine koyduğu anlamına da geliyor.

Zuckerberg yılda tek başına sadece 3 milyar dolar kazanırken 2012 yılı sonuçlarına göre telefon devi dünya genelinde Nokia 40 milyar dolar gelir elde etti. Dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden Lenovo'nun 2012 yıllık geliri ise 29 milyar doları buluyor.

15 YIL SONRA GATES'E YETİŞEBİLİR

Microsoft'un efsane patronu ve dünyanın en zengin ismi olan 58 yaşındaki Bill Gates ise Microsoft'u kurduğu 1975 yılından bu yana (38 yılda) 76 milyar dolar servet yaptı. 10 yılda 31 milyar doları cebine atan Zuckerberg ise her şey yolunda giderse 15 yıl sonra Gates'i geçip dünyanın en zengin ismi olması mümkün görünüyor.

HUKUKİ SORUNLAR DA YAŞAMIYOR DEĞİL

Bu arada, 1 milyardan fazla kullanıcısı olan Facebook, kişisel bilgilerin saklanması konusunda çeşitli hukuki sorunlar yaşıyor. Sosyal ağ geçtiğimiz yıl kişisel bilgi ve fotoğrafların izinsiz kullanımı nedeniyle 20 milyar dolar tazminat ödemek zorunda kaldı.

Bazı araştırmacılar ise Facebook’un 2017 yılında kullanıcıların yüzde 80’ini kaybedeceğini öne sürüyorBaşa dön tuşu