Ekonomi

FAB Solar iddialı geldi

 

FAB Limited bünyesinde kurulan FAB Solar Şirketi ile solar panel sektöründe önce olma hedefiyle vatandaşlara hizmet sunmaya başladı.
Vatandaşların isteklerine göre çeşitli solar panel sistemleri kuran FAB Solar Şirketi, ciddi işçilik ve kaliteli ekipmanlarla solar panel sektörüne iddialı bir giriş yaptı.
FAB Solar Direktörlerinden Aytunç Bahşi, Havadis’e verdiği röportajda solar panel sistemlerinin hem konutlarda hem de iş yerlerinde uygulanabileceğini ifade ederek, devlete elektrik parası öder gibi sistemin satın alınabileceğini ve enerjinin ücretsiz şekilde sağlanabileceğini kaydetti.

Kıb-Tek ve Yüksek Enerji Kurulu’ndan onaylı
Aytunç Bahşi, solar panel sistemlerin konutlar ve işyerleri için kurulabileceğini ifade ederek sistemlerin Kıb-Tek ve Yüksek Enerji Kurulu’ndan izin alınarak yapıldığını kaydetti. Sistemlerin basit bir düzeneği olduğunu kaydeden Bahşi, dünyada en çok kullanılan en iyi sistemi halka sattıklarını belirtti.

“Atom fiziği bu işin içerisinde yok”
Aytunç Bahşi solar panel sistemin kurulunu anlatırken şunları söyledi: “Solar panel sistem, panel ve İnverter’den oluşur. Arada ise sadece elektrik kabloları ve konnektörlerden oluşur. Atom fiziği bu işin içerisinde yoktur. Panelleri evin damına veya çatıya yerleştirdikten sonra bağlantılarını yapıyoruz bu bağlantılar sonucunda da elektrik üretimini başlatıyoruz. Sistem güneş ışığı sayesinde elektrik üretmeye başlar. Bu sistem Kıb-Tek’in akıllı sayaçları sayesinde üretilen elektrik şebekeye gönderilir. Sayacınızı geriye götürürmüş gibi bir görevi vardır. Bu ekstra bir maliyeti olan bir şey değildir. Ödediğimiz elektrik bedelini sisteme ödemiş oluruz. Borcun bittiği zaman da sistem senin olacak ve ücretsiz elektrik kullanımına geçmiş olabileceksiniz.”

“Evler için çeşitli seçenekler mevcut”
Bahşi, insanların solar panele geçmediği her günün kendileri için zarar olduğunu ifade ederek “solar panel ile kendi elektriğinizi üretmediğiniz için bunun ücretini devlete ödüyorsunuz. Solar Panel sistemlerin evler için 3 kilowattlık, 5 kilowattlık ve 7 kilowattlık, 10 kilowattlık çeşitleri bulunuyor. Tek faz elektrik sistemine sahip olan evlerde maksimum 5 kilowattlık sistemler kurabiliyoruz. Trifaz sistemlerde ise 10 kilowatt’a kadar sistem kurabiliriz. Kuracağınız sistemin büyüklüğüne göre size aylık bir üretimi vardır. Bu sistemlerin ülke koşullarına ve bölgesine göre yüzdesel bir üretim yapar. Lefkoşa için bu yüzdelik oran %64’tür. Geriye kalan %36’lık kayıp ise havanın kapalı olması gibi sebeplerdendir. Bun analizler 30 yıllık çalışmaların ardından hesaplanmıştır” dedi.

“Aylık 410 kilowatt üretim yapıyor”
Bahşi, Lefkoşa’da 3 kilowattlık solar sistem kurulumu yapılması durumunda sistemin yıllık 4920 kilowatt, aylık 410 kilowatt üretim yapabildiğini ifade etti. Bahşi, “insanların kullanacağı yerin faturasından yıllık dökümünü alıyoruz. Ne kadar kullanımı var aylık ve yıllık onu hesaplıyoruz. Bunun aylık ortalamasını da görüyoruz. Biz hesap yapıyoruz ve diyoruz müşterimize sizin geçen yılki gibi bir ihtiyacınız olacaksa bu kadarlık bir sistem kurmanız gerekmektedir. Tavsiye edilen sistem minimum %10 fazlasıyla üretilecek şekilde teklif veriyoruz veya siz mevcudunuzdan daha fazla daha rahat bir üretim istiyorsanız da eğer ev elektrik sisteminiz uygun ise bunların ışığında teklif veriyoruz” şeklinde konuştu.

25 yıl garanti
“Biz bu işe iki buçuk yıl gibi bir araştırma ile başladık. Dünyada en sorunsuz sistemlerle girdik bu sektöre. 25 yıl panelimizde 5 yıl inverterimizde garanti vardır. 25 yıl garantiyi verebilen tek şirket biziz. İnternet ve barkod sistemi ile de evde olmadığınız zamanlarda ne kadar üretim yapıldığını görebiliyorsunuz. Biz de kendi sistemlerimiz ile bunları takip edebiliyoruz. Sistem çok basit bir sistem olduğu için büyük bir bakıma da ihtiyacı yoktur. Konutlarda mahsuplaşma yapabilme şansınız da vardır. Varsayalım ki o ay 410 kilowattın 300 kilowattını kullandınız. Kıb-Tek’le yapılan anlaşmalar gereği kalan 110 kilowattı bir sonraki ayda artı olarak başlatma şansı var. Aktarma şansı var. Devretme sınırı ise 250 kilowatttır maksimum. Üreteceğiniz miktar bellidir. Buna göre üretim yaparsanız devlete sadece maktu ücreti ödersiniz. İki ödeme şekli var. Ya peşin ödeme yaparsınız ya da bankaya bağlanırsınız. Bankalar yenilenebilir enerji olduğu için bankalar özel krediler de verebiliyor. Bu krediler için uygulanan faiz oranları da düşük faizlerdir. Bir ay ile 45 gün civarında bir çalışma ve devletin değerlendirme süresi vardır. Bizimle ilgili kısmını 2 günde biz çözüyoruz. Diğer süre devlete aittir.” 

“2 önemli marka ile çalışıyoruz”
Dünyada kendisini ispatlamış iki önemli şirket ile solar panel sektörüne girdiklerini ifade eden Aytunç Bahşi, solar panel olarak Hanwha Panel ve inverter olarak ise Fronius markası ile vatandaşlara hizmet verdiklerini belirtti. Kullanılan markaların uzun araştırmalar sonucunda elde edildiğini de belirtti.

“Sertifikalar sistemin kalitesinin ispatı”
Aytunç Bahşi, kurdukları solar elektrik sistemleri yedi adet AB Kalite Uyumluluk Sertifikası bulunduğunu kaydederek bu belgelerin sistemin uzun ömürlü bir sistem olduğunun ispatı olduğunu belirtti. Kendilerinin bu sektöre büyük yatırımlar yaptıklarını belirten Bahşi, “Problem yaşamadan müşterilerimize de problem yaşatmadan bu işi yapmak istiyoruz. Sistem basit olduğu için problem yaşamıyoruz. 3 kilowattlık bir sistemde vatandaşlar ayda 105 Euro’luk taksitlerle bu sistemi alabilme şansına sahip olabilecek” diyerek sözlerini tamamladı.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı