Köşe Yazarları

Eylem kadar açıklama da yanlış!Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu hiçbir küfür ve taşkınlık olmayan, gerginlik yapılmayan futbolcu eylemi için “Ahlak yoksunu eylem” dedi. Futbolcuların eylemde söyledikleri ve omuzlarında taşıyıp getirdikleri tabut belliki başkan Sertoğlu’nu çok kızdırmış.
Türk Dil Kurumu’nda Ahlak; “Bir toplum içinde kişilerin uymak zorunda oldukları davranış biçimleri ve kuralları” şeklinde açıklanıyor.Başkan Sertoğlu, bu ifadesini düşünmeden sinirle söylediğine inanmak isterim.

***

Futbolcuların eylem şeklini de doğru bulmadığımı belirtmek isterim. Sağlık Bakanına neden 40 kişi gitti mesela da federasyona 150 kişi? Sertoğlu mu suçlu?

Sertoğlu futbolu oynatmayacam mı dedi de tabut götürüldü. Veya görüşüp muhatap olacağı Başbakan mı var da görüşmüyor? Sağlık Bakanlığına gidiyor bu şekilde olmaz diyor ancak onlar temaslı takipten vazgeçmiyor. Futbolculara göre temaslı takiple olur mu mesela futbol sezonu? Biter mi?

Başbakan mesela Cumhurbaşkanı olunca “bunlar çözemiyor ben çözecem” dedi. Kimden bahsetti anlamadık açıkçası ama ona ne sormadılar bu hali? Ona ne gitmediler veya?

Futbolcuların tek isteği futbol başlasın. Bizim de öyle. Vaka yok, yerel bulaş yok gibi. Herkes başlatıyor, herkes futbol oynuyor futbolcular oynayamıyor. Herkesin bir planı beklentisi var. Ama maddi, ama eğitim, ama başka şey..

Oynanmayacaksa oynanmayacak diye açıklama yapılmalı. Şu anda sadece zaman kaybediliyor.

***

Neyse Sertoğlu’nun açıklamasıyla devam edeyim. Eylem şekli kadar açıklamayı da yanlış buldum.

Başkanın dünkü açıklaması içinde 1 cümle var mesela çok dikkat çekici.

“Futbolun kesintisiz oynanması ve temaslı takip sistemi kaldırılarak başlayıp bitirilmesi ile ilgili hiçbir yol kat edemedik. Çünkü ülkemizin tüm kesimlerine bu sistem uygulanmakta olup; futbola özel hiçbir ayrıcalık yapılamayacağı ilgililer tarafından ortaya konmuştur.”

Eğer bu ifade ortaya konmuşsa neden “futbol iptal oldu” açıklaması yapılmıyor? Ne bekleniyor?

Bu açıklama da yapılmadığı için futbolcular futbol başlasın istiyor. Eylem yapıyorlar. Küfür etmiyorlar. Tepkilerini öyle ortaya koyuyorlar. Adres doğru mu? Haklı mılar? Tartışılır..

Ama Hasan başkanın “Ahlak yoksunu eylem” ifadesini futbolcular “Hasan başkan bize ahlaksız dedi” diye yorumlamış olacak ki dün gün boyu herkes bir takım yorumlarla paylaşımlar yaptı. Ancak Hasan başkan futbolculara ahlaksız demedi. Eylem için dedi!

Ha bu söylemi doğru mu hayır, asla doğru değildir ve çok talihsiz bir açıklama olmuş. Tekrar yazayım etki de tepki de karşı tepki de yanlış.

Başkanı biliyoruz kulüpçü biri. Ama futbolcular için kullandığı “kulüpleri tabuta koyup gömmek için uğraşan”, “futbolcu görünümlü”; “gözünü para hırsı bürümüş”, “kulüplerin kanını ememeyecekler” ifadeleri yanlıştı.

Sormak isterim, sporcu olmazsa spor olur mu? Futbolcu olmazsa futbol oynanır mı? Futbolcu olmazsa kulüpler olur mu? Futbolcu olmazsa hakeme ihtiyaç olur mu? Ya federasyona?

Olmamış başkan bu açıklaman!

Başa dön tuşu