Eyisan cezaevine, Hayat serbest - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Şubat 23, 2024
Kıbrıs

Eyisan cezaevine, Hayat serbest

Eyisan cezaevine

Gazimağusa’da tabanca ile kendi kendini sağ topuğundan vurarak yaralayan zanlı Doğan Eyisan ile Eyisan’ı tabancayı saklayarak suç ortaklığı yapan zanlı Özay Hayat almış oldukları tutukluluk süresinin dolmasının ardından dün yeniden Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Kanunsuz ateşli silah taşıma, kullanma ve tasarruf, patlayıcı madde taşıma tasarruf ve kullanma, meskun mahalde ateş açma ve amme fesatçılığı suçlamasıyla Yargıç Banu Soyer’in huzuruna çıkarılan ve adada turist olarak bulunan zanlı Doğan Eyisan, 2 ayı geçmemek şartı ile merkezi cezaevine gönderilirken, zanlı Hayat ise tutuksuz yargılanmak üzere teminata bağlanarak serbest bırakıldı.
Demir: Özay kamera kayıtlarından tespit edildi
Olayın tahkikatını yürüten müfettiş muavini Ertan Demir mahkeme yeminli şehadet sundu. Zanlı Doğan Eyisan’ın 8 Şubat tarihinde Serdarlı-Gönendere anayolunda zanlı Özay Hayat’ın kullanımındaki LF 069 plakalı araçta seyir halindeyken, tasarrufundaki 9 mm çapında Baretta marka tabanca ile havaya gelişi güzel 1 el ateş ettiğini anımsatan Demir, tabancanın tutukluk yaptığı gerekçesi ile zanlı Eyisan’ın tabancayı düzeltmeye çalıştığı esnada tabancanın patladığını ve kendi kendini sağ ayak topuğundan vurduğunu ifade etti. Zanlı Özay Hayat’ın ise olay anında zanlı Eyisan’ın yanında olduğunu ve Eyisan’ı hastaneye götürdükten sonra konu tabancayı ve 6 adet canlı mermiyi tasarrufuna alarak Tuzla’daki evine sakladığının tespit edildiğini belirten Demir, zanlı Hayat’ı kamera kayıtlarından tespit ettiklerini açıkladı.
“Zanlı Eyisan polise yalan beyanda bulundu”
Zanlı Doğan Eyisan’ın ilk sorgulamada Lions Garden çemberinde meçhul şahıslar tarafından arabadan ateş edildiğini, arabayı ve plakayı göremediği ve kimseyi tanımadığı yönünde ifade verdiğini belirten müfettiş muavini Ertan Demir zanlının polise yalan ifade verdiğini açıkladı. Zanlı Eyisan’ın 6 Ocak 2013 tarihinde çalışma izninin bittiğini belirten Demir, Doğan Eyisan’ın 7 Ocak tarihinde sirkat suçundan dolayı teminata bağlandığını anımsattı. Zanlı Doğan Eyisan ile Özay Hayat’ın işledikleri suçların çok ciddi suçlar olduğunu ve Ağır Ceza Mahkemesi gündemine gelecek suçlar olduğunu belirten Demir, TC vatandaşı olan ve adada turist olarak bulunan Eyisan’ın ne iş yaptığının belli olmadığını ve yargılanmaktan kaçabileceği yönünde ciddi endişeler olduğunu ifade etti. Demir, zanlı Eyisan’ın davalarında hazır bulunabilmesini sağlamak için 3 ayı geçmemek şartı ile merkezi ceza evine gönderilmesini, zanlı Özay Hayat’ın ise uygun bir teminata bağlanarak serbest bırakılmasını talep etti.
Doğan Eyisan cezaevi yolcusu
Huzurunda aktarılan şehadet ve beyanları değerlendiren Gazimağusa Kaza Mahkemesi Yargıcı Banu Soyer, 7 Ocak tarihinde sirkat suçundan teminata bağlanan zanlı Doğan Eyisan’ın serbest kalması halinde yine suç işleme olasılığı bulunduğuna bulgu yaparak zanlı Eyisan’ın 2 ayı geçmemek şartı ile hükümsüz tutuklu olarak merkezi cezaevine gönderilmesine emir verdi, zanlı Özay Hayat’ın ise pasaport ve seyahat belgelerine el konularak KKTC dışına çıkışının yasaklanması yönünde emir veren Soyer, zanlı Özay Hayat’ın 5 bin TL nakdi teminat ödemesine, 2 KKTC vatandaşının 50’şer bin TL şahsi kefalet senedi imza etmesine ve haftada bir gün en yakın polis karakoluna giderek ispatı vücutta bulunmasına emir verdi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar