Evlilik çok zor! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Mart 1, 2024
Kıbrıs

Evlilik çok zor!

Evlilik çok zor!

BÜTÇE TELAŞI… İlkbaharla birlikte düğün mevsiminin de başlaması bu sektörden para kazananları heyecanlandırıyor. Düğün hazırlığındaki gençler ise fiyatlarla yüzleşince evlilik heyecanı yerini bütçeyi denkleştirme telaşına bırakıyor

EN BÜYÜK KALEM… Evlenecek gençler için bütçede en büyük kalemi, dekoru müziği ve ikramıyla birlikte salon harcamaları oluşturuyor. Orta halli bir salonda şampanya ve pasta da işe dahil edilince fiyat 10 bin TL’yi buluyor


GELİNLİKLER CEP YAKIYOR… Özellikle genç kızların çocukluktan beri hayalini kurduğu beyaz gelinliklerin fiyatları bu yıl bin TL’den başlıyor ve 15 bin TL’ye kadar ulaşıyor. Damatlıkların fiyatları ise 500 TL’den başlayarak kalitesi ve modeline göre 5 bin TL’ye kadar yükseliyor

 EKONOMİK BALAYI… Evlenmeye karar veren gençler kişisel aksesuar, takı ve diğer masraflar için de en az 5 bin TL’yi gözden çıkarmak zorunda. Düğünlerin olmazsa olmazı balayı için de Antalya’da orta halli bir otelde 7 gün için 5 bin TL’lik bir bütçe gerektiriyor

Ceren Özbil
Yazın yaklaşması ile birlikte düğün hazırlıkları hız kazandı. Evlilik hazırlığı yapan birçok çift bir yandan düğün telaşı yaşarken diğer yandan bütçesini denkleştirmeye çalışıyor. Havadis Gazetesi düğün hazırlığı yapan çiftler için piyasanın nabzını tuttu. 
Yapılan araştırmada gelinlik, damatlık ve kuaför fiyatlarının geçen yılla hemen hemen aynı kaldığı ancak bazı modellerdeki fiyatların ise dudak uçuklattığı ortaya çıktı.

Gelinlikler bin TL’den başlıyor…
Özellikle genç kızların en büyük hayali olan gelinlik fiyatları bu yıl bin TL’den başlayıp, kişinin zevkine ve maddi duruma göre bin TL ile 15 bin TL arasında değişiyor. Ful set olarak satılan damatlık fiyatları ise 500 TL’den başlayıp 5 bin TL’ye kadar ulaşıyor.

Kuaför fiyatları değişmedi…
Birçok kuaför, geçen sene uyguladığı gelin başı fiyatlarını değiştirmedi. Gelinliği tamamlayan saç ve makyaj bu sene de birçok kuaförde 500 TL’ye yapılıyor. Ancak bu da gelinin tercih ettiği saç modeli ve makyaj şekline göre de ortalama bin 500 TL’ye kadar artış gösterebiliyor.

Pasta ve şampanya fiyatları 500 TL ile 5 bin TL arasında değişiyor
Düğünlerin vazgeçilmezlerinden olan pasta ve şampanya birçok gelinlik firmasında ikisi bir arada 500 TL ile 5 bin TL arasında satılıyor.
Ayrıca, düğünlerde davetlilere ikram edilecek pastiş fiyatları 1.2 TL ile 5 TL arasında değişirken içi dolu kurabiyeler de 1.1 TL başlayıp 5 TL’ye kadar ulaşan fiyatlarla satılıyor.  

Düğün salonu fiyatları dudak uçuklatıyor
Düğün salonlarının fiyatları ise otel ya da belediyeye ait bir alan olmasına göre büyük değişikler gösteriyor. Bin TL’ye kiralanan düğün salonları bulunabilirken 15 bin Euro’ya kiralanan düğün salonları da var.

Hediyede alternatif çok
Gelin ve damada takı hediye almak isteyen aile ya da yakınlarının birçok alternatifi var. 200 TL’den başlayan takı fiyatları 10 bin TL’ye ulaşabiliyor. Alyans fiyatları ise 800 TL ve 10 bin TL arasında değişiyor. 

Balayı fiyatları 2 bin ile 7 bin arasında değişiyor
Balayı konusunda en çok rağbet gören yerler arasında Türkiye’nin Antalya bölgesi yer alıyor. Antalya için 7 gece 8 gün süren balayı paketlerinin fiyatları ise kişi başı 2 bin ile 7 bin TL arasında değişiyor.

Fiyatlar ise şöyle:
   En düşük    En yüksek
Gelinlik                    bin TL    15 bin TL

Damatlık   500 TL    5 bin TL

Taçlar   35 TL    120 TL

El çiçeği   60 TL    150 TL

Canlı çiçek  180 TL    500 TL

Gelin ayakkabı  150 TL    250 TL

Damat ayakkabı                 120 TL     200 TL

Pasta ve şampanya 500 TL    5 bin TL

Pastiş   1.2 TL    5 TL

İçi dolu   1.1 TL    5 TL

İğne, iğnelik, testi
Araba süslemesi                    250 TL    2 bin TL

Dekor   bin 300 TL   bin 800 TL

Davetiye   200 TL    5 bin TL

Albüm setleri   575 TL    bin 200 TL

Kolye set  bin 500 TL   10 bin TL

Üçlü takımlar  600 TL    2 bin

Kolye    200    3 bin TL

Alyans   800TL    10 bin TL 

Balayı (Antalya)  2 bin TL    7 bin TL 

Kuaför   500 TL    Bin 500 TL

Ayrı karede:

Minare: Fiyat araştırması yapılsın

Yarim Gelinlik Müdürü Onur Minare, evlilik hazırlığı yapan çiftlerin yurt dışına yönelmeden önce buradaki fiyatları araştırmasını tavsiye etti. Buradaki fiyatları öğrendikten sonra yurt dışındaki fiyatlarla kıyaslama şansı olacağına dikkat çeken Minare şu şekilde konuştu:
“Erken karar vermek çiftler için büyük bir avantajdır. Hem fiyatlar daha düşük oluyor hem de düğüne daha uzun bir süre olduğu için daha uzun taksit imkanları oluyor. Ayrıca erken karar vermek prova yapma şanslarını da artırıyor.”

Doratlı: KKTC’den almak daha avantajlı

Doratlı Gelinlik İşletmecisi Bahar Doratlı, müşterinin tercihine göre gelinlik ve damatlık fiyatlarını değişkenlik gösterdiğini söyledi. Doratlı şu şekilde konuştu:
“Evlenecek olan çiftlerin gelinlik ve damatlığını kendi ülkesinden alması daha avantajlıdır. Ulaşım parası ile birlikte hesaplandığında maliyeti çok daha yüksek oluyor. Ayrıca gelinlik ve damatlıkta kısaltma ve daraltma gerektiğinde bize ait olduğunu için biz kendimiz yapıyoruz. Ancak yurt dışından alındığında böyle bir imkan olmuyor. Hiçbir firmada başka bir yerden alınan gelinlik ve damatlığın kısaltmasını yapmıyor.” 

 

Çetinalp: Aileler evliliklere müdahale etmemeli

Lefkoşa Evlendirme Dairesi’nde evlendirme memuru olarak görev yapan Mesude Çetinalp, evlenen çiftlerin sevgi ve saygılarının hiç tükenmemesini temenni etti ve özellikle yaz aylarında evliliklerin arttığına işaret etti. Çetinalp şu şekilde konuştu:
“Evliliklerde sevgi ve saygının hiç bitmemesini dilerim. Ailelerin çocuklarına yaptığı müdahaleler evliliklerde büyük rol oynuyor. Müdahale etmemeleri gerekir. Bende bu görevi yaparken gelin ve damatla ayni heyecanı paylaşıyorum Çok mutlu oluyorum.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar