Evden çalışanlar için verimli olmanın ipuçları - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Şubat 24, 2024
DünyaYaşam

Evden çalışanlar için verimli olmanın ipuçları

evden çalışmada verimli olmak

Birçok uluslararası şirketin yaygın olarak kullandığı evden çalışma yöntemi, korona virüsün dünya genelinde yaygınlaşmasıyla birlikte tüm dünyanın gündemine geldi.

Evden çalışma yöntemini hiç kullanmayan veya çok nadiren kullanan yerli şirketler de bu yöntemi uygulamaya başladı. Günümüzde sahip olduğumuz teknoloji ofiste olmadan da çalışmayı birçok sektör açısından mümkün kılıyor.


Ancak bu yöntemin olmazsa olmaz bazı kuralları var. Çünkü her şeyden önce ofisteki performansı ev ortamına da taşımanız gerekiyor.

Şimdi hem çalışanlar hem de işverenlerin dikkat etmesi gereken o kaidelere bir göz atalım

Rutinden şaşmayın

“Rutinden şaşmayın” kaidesi bir klişe gibi görünse de şunu unutmamak lazım: Klişeler değerlidir çünkü önemli oldukları için klişe olmuşlardır. Motivasyonunuzu yüksek tutmak için işe gidecekmiş gibi hazırlık yapabilirsiniz. İşinizle ilgili günlük rutininiz olan şeylerden ödün vermezseniz başarılı olma ihtimaliniz artar. Ayrıca çalışma arkadaşlarınızla iletişimi sağlamak için kullanacağınız video sohbetlerinde de gayet motive ve işine konsantre olmuş bir imaj çizersiniz.

Yatak odanızda çalışmayın

Zihninizde o günü ofiste olduğunuz herhangi bir günden farklı değilmiş gibi konumlandırmanız gerekiyor. Bunu başarabilmek için en ciddi engel hemen yanı başınızda duran yatağınız olacaktır.

Eğer yalnız yaşamıyorsanız ev halkı da sizin mesai saatleri içinde olduğunuzu bilmeli. Hem kendinizin hem de iş ortaklarınızın motivasyon kaybı yaşamaması için küçük ama önemli bir detay.

Böylece çalışma arkadaşlarınızla daha verimli ve sağlıklı bir iletişim sürdürmeniz mümkün olur.

Sağlıktan sonra teknoloji!

Tek bir kişinin hayatı, dünyadaki en zengin insanın mal varlığından daha değerlidir.” Bu gerçeği her zaman olduğundan daha çok içselleştirmemiz gereken günlerden geçiyoruz.

Tartışmasız en önemli şey tabii ki sağlık. Ancak bu günler bize gösteriyor ki sağlıktan sonra teknoloji de çok önemli bir noktada duruyor.

Farkındalık yaratmak, evlerimize çekildiğimiz şu günlerde insanlarla sağlıklı iletişim kurmak ve işlerimizi aksatmadan devam ettirebilmek, hepsi teknolojinin nimetleri.

Evden çalışırken Skype, Zoom, Microsoft Teams gibi video sohbet araçlarını, Google Docs ya da OneNote gibi dokuman düzenleme uygulamalarını aktif olarak kullanabilirsiniz.

Ayrıca her zaman ulaşılabilir olmaya özen göstermelisiniz. Sahip olduğumuz teknoloji siz istemedikçe bunu zaten mümkün kılıyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar