Kıbrıs

Esnafın “yağmur” çilesi bitmiyor


FELAKET İÇİN 1 SAAT YETTİ: Pazar günü bir anda bastıran ve Lefkoşa’da yaklaşık 1 saat etkili olan sağanak sonucu Sanayi Bölgesi’nde bir çok iş yeri sular altında kaldı. Mağdur olan esnaf, yıllardır kalıcı önlem alınmadığı için yetkililere ateş püskürdü

SİGORTACILAR KAÇIYOR: Sanayi bölgesinde yağmurdan sık sık etkilenen işyerleri, sigorta şirketlerini de bıktırdı. Sigorta şirketleri, yağmurun felakete dönüştüğü bölgelerdeki işyerlerinden gelen sigortalama taleplerini geri çeviriyorHasan DÜZGÜN
Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nde hafta sonu yaklaşık bir saat yağmurun ardından yine bildik görüntüler ortaya çıktı. Ülkenin bir çok yerinde vatandaşlar yağmurun keyfini sürerken, sanayi bölgesinde felaket korkusu yaşandı.
Kısa süreli yağmura rağmen, Zafer Garaj, İncirli Oto Kaporta ve civardaki birçok işyerleri yine sular altında kaldı.
Çöpler yüzünden etrafa yayılan kötü kokuların yanında, yağmur suyunun etkisi ile taşan lağım kuyuları ve oluşan balçık, hayatı yaşanmaz hale getirdi.

Kendi imkanlarıyla çözüm bulmaya çalıştılar
İşletme sahipleri yaşanılan sel yüzünden iş yerlerinde mahsur kaldı. Araçlarıyla selin bulunduğu bölgeden geçmek isteyenler zor anlar yaşadı.
Bölge esnafı, kendi olanaklarıyla çözüm üretmeye çalışırken, olası yeni yağış öncesinde, seli önlemek için iş yerlerinin önüne barikatlar kurdu.

“Artık Yeter”
Bölge esnafı “ En son yetkililer burada artık selin yaşanmayacağını belirtmişti. Sonuç yine aynı” diyerek sitem etti. Sanayi Bölgesi’ne hiçbir önlemin alınmadığını belirten esnaf, “Artık kalıcı bir önlem alınsın. Yeter” diyerek tepkisini ortaya koydu.

Sigorta şirketleri kaçıyor
Sanayi bölgesinde yağmurdan sık sık etkilenen işyerleri, sigorta şirketlerini de bıktırdı.
Sigorta şirketleri, yağmurun felakete dönüştüğü bölgelerdeki işyerlerinden gelen sigorta taleplerini geri çeviriyor.
“Sigorta şirketleri bizi görünce, işlem yapmak istemiyor” diyen esnaf, soruna bir an önce çözüm bulunmasını, gerekli alt yapı çalışmalarının tamamlanmasını istedi.

Ali Çıralı: Köklü değişim kaçınılmaz
Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, oda olarak henüz zararın boyutu ile ilgili detaylı bilgiye sahip olmadıklarını söyledi.
Çıralı, geçmişte Başbakanlığa ve İçişleri Bakanlığı’na Organize Sanayi Bölgesi’nin sel sorununa bir çözüm bulunması için yazlılar yazıldığını anlattı. Çıralı, bölgede köklü bir değişikliğe gidilmesi gerektiğini kaydetti.

“Herkes elini taşın altına koymalı”
Ali Çıralı, sorunun belediye ve kaymakamlık ile çözülemeyeceğini, devletin her organının bu soruna odaklanması gerektiğini söyledi.
Sanayi Bölgesindeki sel baskınlarının büyük çoğunluğunun dıştan geldiğine değinen Çıralı, bölgede biriken suyun dereye tahliye edilmemesinin başka bir problem olduğunu kaydetti. Ali Çıralı en kısa sürede bu soruna çare bulunması gerektiğini ekledi.

***

Harmancı: Elimizden bir şey gelmez
Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, önceki gün Lefkoşa’yı etkisi altına alan yoğun yağışın Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesindeki etkisi ile ilgili açıklamada bulundu.
Harmancı, belediyenin tek başına Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi için bir şey yapamayacağını söyledi. Harmancı, sanayi bölgesi için başbakanlık bünyesinde bir komite kurulduğunu konuyu onları araştırdığını belirterek, kurulan komitenin halen daha araştırma yaptığını, yapılan bu araştırmalar sonucunda ortaya çıkacak projenin kabulünün ardından sorunun çözülebileceğini kaydetti.

***
Sanayi esnafı ne dedi? Sanayi esnafı ne dedi? Sanayi esnafı ne dedi? Sanayi esnafı ne dedi?

Osman İncirlili: Sanayi esnafının yağmur çilesi bitmiyor. Bir damla yağmur bile bize dünya kadar masraf çıkartıyor. Biz artık kendi önlemimizi almaya başladık. Ben kendi dükkanımın önüne beton duvar çektim bir nebze olsun selin şiddetini kesiyorum. Yine devlet yetkilileri bu soruna bir el atmalı.

Apdulselem Küçük: Organize Sanayi Bölgesine yağan her yağmurda benim dükkanımın içerisine su giriyor. Dükkanımın önünde araba bırakamıyorum, yağan her yağmurda bizim arabalar yüzüyor. Artık kış gelmesin diye dua eder hale geldik. Boşu boşuna kanalizasyon yapıldı, hiçbir işe yaramıyor. Sanayi esnafı her zaman sorun yaşıyor yetkililer artık bir çözüm bulsun bizde kurtulalım.

Murat Sümeraka: Her yağmurdan etkileniyoruz. Önceki gün yağan yağmurda sinirden telefonumu kırdım. Hiçbir sigorta benim dükkanımı sigortalamıyor. Burada en büyük suçlu devletimiz. Dere yatağına sanayi bölgesi mi yapılır? Ben dalgıç aldım dükkanımda biriken suları dışarıya pompalıyorum. Vergiyi ödeyen de biz, hizmet alamayan da…

İlyas Özdeniz: Ne yazık ki her sene aynı sorunla karşılaşıyoruz. Her seferinde maddi zararımız oluyor. Dükkanımın alt tarafına bir delik açarak sorunu çözebildim. Fakat yağış daha şiddetli olursa çare bulamıyoruz. Yetkililer artik bu soruna bir çare bulsun, yeterli alt yapı olmadığı için herkes bu durumda…Başa dön tuşu