Kıbrıs

Eski KTHY çalışanlarına ödemeler başladıGirdiği mali kriz sonucu Haziran 2010’da faaliyetlerine son verilen eski Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın (KTHY) personeline tazminatlarının bir bölümünün ödenmesine bu sabah Vakıflar Bankası’nda başlandı.
TAK muhabirinin Hava-Sen Başkanı Buran Atakan’dan aldığı bilgiye göre, tasfiye süreci devam eden eski KTHY’nin 547 personeline toplam 8 milyon 357 bin 647 TL’lik tazminat ödenecek.Lefkoşa’nın Yenişehir bölgesindeki Vakıflar Bankası merkez şubesine giden eski KTHY çalışanları, mağduriyetlerinin 3. yılında tazminatlarını alabilmenin sevincini yaşadı. KTHY tazminat ödemeleri nedeniyle bankada sabah saatlerinde yoğunluk yaşandı.

Bankada 4 vezne “KTHY ödemeleri” için ayrılırken sıra numaraları verilen numaratörde de buna göre düzenleme yapıldı.

ATAKAN: “547 KİŞİYE 8 MİLYON 357 BİN 647 TL”

TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan eski KTHY çalışanlarının örgütlü olduğu Hava-Sen’in Başkanı Buran Atakan, bugün başlayan ödemelerle 547 kişiye toplam 8 milyon 357 bin 647 TL ödeneceğini söyledi.

Bu paranın her nerde yaşıyorsa başvuran ve hak sahibi olan eski KTHY çalışanlarının ödenmeyen maaş, ikramiye, barem farklarıyla birikmiş izinlerinin karşılığı olduğunu ifade eden Atakan, ödemeler içinde “ihbar ve kıdem tazminatları ile tazminat fonu ödemeleri” ile eksik İhtiyat Sandığı yatırımlarının yer almadığını belirtti.

Atakan, eski KTHY çalışanlarının toplam alacaklarının 28 milyon TL tuttuğunu ileri sürdü.

Buran Atakan, “3 yıldır sorunlarına seyirci kalan bir hükümetin iktidardan gittiğini, 3 yılda ‘ölüm, göç, boşanma, hacizle evini, arabasını kaybetme’ gibi birçok kötü olay yaşayan eski KTHY çalışanlarının 28 Temmuz 2013 sonrasında kurulan hükümetin eylül-aralık arasındaki sürede hassasiyetlerini göz ardı etmeden, yasal düzenlemeleri de yaparak ödemeleri yapmasını takdirle karşıladıklarını” söyledi.

Hava-Sen Başkanı Atakan, Hükümet’in “toplumun tüm sorunlarına karşı böyle davranırsa, oturduğu koltuğu hak edeceğini” belirterek, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu;  Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş;  Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif ile tüm hükümet üyelerine teşekkür etti.

Atakan, “Bu yaranın sarılmaya devam edeceğine ve acılarımızın son bulacağına inanıyoruz. Son 3-4 yıldaki en mutlu günüm” ifadelerini kullandı.

AFŞAROĞLU: “ÖDENEN RAKAM TASFİYE KURULUNDAN ALINACAK”

Başbakanlık Müsteşarı Alpay Afşaroğlu ise TAK muhabirinin soruları üzerine yaptığı açıklamada, Başsavcılık’tan da görüş alarak Meclis’ten geçen hafta geçen “Tasfiye Edilmiş ve Edilecek Olan Halen Mevcut Kamu İktisadi Teşebbüsleri, Döner Sermayeli Kuruluşlar ve Devletin Sermayelerine İştirak Etmiş Olduğu Kamu Kuruluşlarının Borçlarının Ödenmesi (Değişiklik) Yasası” uyarınca ödemelerin başlatıldığını söyledi.

PARANIN KAYNAĞI TMSF

Ödenen miktarın, Tasfiye Kurulu’ndan alacak olarak görüneceğini; KTHY’nin tasfiyesinin devam ettiğini; Tasfiye Kurulu işlemlerinin geciktiğini anlatan Afşaroğlu, paranın kaynağının ise Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF)  olduğunu belirtti.

Afşaroğlu, Fon’un devraldığı bankalardan topladığı paraların Türkiye’ye ödenmesi gerektiğini ancak Türkiye ile yapılan bir görüşmeyle bu paranın Maliye Bakanlığı’na aktarıldığını ve ödemenin de bu kaynaktan yapıldığını ifade etti.

Başa dön tuşu