Eski Eşinizle İş Birliği İçinde Olabilmenin Yolları - Çocuklarınız İçin - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Nisan 13, 2024
Poli

Eski Eşinizle İş Birliği İçinde Olabilmenin Yolları – Çocuklarınız İçin

kadın, erkek, ayrılma, çocuk
Damla Günsel
Damla Günsel
Uzman Psikolojik Danışman

Boşanma sonrasında eski eşinizle çocuklarınız için bir araya gelip iş birliği içinde hareket etmeniz gerekiyor ancak zor olabilir kabul ediyorum. Yine de ayrıldıktan sonra, çocuklarınız için eski eşinizle bir araya gelmenizi gerektirecek pek çok durumla karşılaşacaksınız. Dahası boşanma sonrası çocukların bu durumu daha kolay atlatabilmesi için anne ve babasının hayatlarında olmalarına ihtiyaçları vardır. İş birlikçi bir anne-baba ilişkisi geliştirebilmek için neler yapabileceğinize bir bakalım:

  • Durumu kabullenin! Çocuğunuzun annesi ve babası ile zaman geçirmeye ihtiyacı var. Boşanma sürecinde anne-babaları en çok endişelendiren konulardan biri çocuklarının hayatlarında meydana gelecek değişimdir. Onların hayatlarını mahvedecekleri konusunda kaygılıdırlar. Elbette çocuklar anne ve babalarının ayrılığına üzülürler; fakat çocukların hayatlarında onları üzebilecek daha pek çok olay yaşanmış ya da yaşanacaktır, bunun önüne geçemezsiniz; ancak süreci yumuşatabilirsiniz.

 


Uygun koşullar altında yaşayabilmeleri için çocuklarınıza sizin sağlayabilecekleriniz belli: Kurallar, sınırlar, rutin bir yaşam, ilgili, anlayışlı bir anne-baba ve koşulsuz sevgi.  

 

Eğer çocuğunuz eski eşinizin evine gitmek istemiyor ve ağlıyorsa duygularını ve isteksizliğinin nedenlerini anlamaya çalışın. Belki sadece sizin motivasyonunuza ihtiyacı vardır: “Güzel zaman geçireceğinize eminim!”

“Bu durumu senin için kolaylaştırabilmemin bir yolu var mı?” gibi bir soruyla sorunun ne olduğunu anlamaya çalışabilirsiniz. Kimi zaman çocuğunuzun favori kitabının, filminin ya da en sevdiği bisküvinin diğer evde olmayışı gibi kolayca çözülebilen sorunlar olabilir bu isteksizliğin nedeni.

 

  • Çocuğunuz sizim arkadaşınız ya da dert ortağınız değil! Eski eşinize karşı öfkeli ya da kırgın olabilirsiniz. Ancak duygularınız ne olursa olsun bunu kendinize saklayın. Oğlunuzun veya kızınızın bunu bilmesine gerek yok. Sizin eski eşiniz hala çocuğunuzun annesi/ babası ve onunla zaman geçirmeye ihtiyacı var. Eski eşinizle konuşmanız gereken şeyler varsa bunu çocuklarınızın önünde yapmayın, bu konular için ayrı özel zaman ayarlayın.

 

  • Yalnız bir ebeveyn gibi hareket etmeyin. Siz ekibin bir parçasısınız. Evliyken iki ebeveynden biriydiniz ve ayrılık sonrası hala öylesiniz. Çocuğunuzla ilgili mevzular söz konusu olduğunda kendinize “boşanmamış olsaydım nasıl davranırdım?” diye sorun. Eğer sonuç size mantıklı geliyorsa öyle davranın. Ayrılmadan önce anne/babaydınız ve hala anne/ babasınız. Boşandıktan sonra iş birliği içinde bir takım gibi hareket edebilmeniz çocuğunuzun ayrılık sonrası yeni hayatına uyum sağlamasını kolaylaştıracaktır.

 

  • Diğer ebeveyni çocuğunuzla ilgili planlara dahil edin; etmeme imkanınız olsa bile! Çocuğunuzla ilgili özel kutlama, okul, spor ya da herhangi özel bir olaya eski eşinizi de dahil edin. Çocuğunuzun hayatındaki bu özel olayda annesinin ve babasının yanında olmasından ne kadar mutlu olabileceğini tahmin edersiniz; o zaman bunun için elinizden geleni yapmayı deneyin. Çocuğunuz için eski eşinizle bir arada olmanız gerekiyorsa samimi ve olgun davranın.

 

  • Belirlediğiniz ortak programa ve kurallara bağlı kalın. Çocukların kuralları ve sınırları belli bir hayata ihtiyaçları vardır. Boşanmış olmanız bu ihtiyacı değiştirmiyor; sadece yeniden yapılanmaya gitmeniz gerekiyor. Çocuğunuz ile ilgili bu rutinleri ve her iki evde de uymak zorunda olduğu kuralları eski eşinizle birlikte belirlemelisiniz.

 

İlk kural: “Annenin evinde annenin babanın evinde babanın kuralları geçerlidir.”

 

Fakat bu kurallar ve rutinler yaşam değişip dönüştükçe yeniden gözden geçirilmelidir. Okul ve tatil dönemlerinde, sizin ya da eski eşinizin işiyle ilgili program değişikliğine gidilmesi gerektiğinde esnek davranmaktan kaçınmayın. Program değişikliklerinde eski eşinizle orta yolu bulmanız önemli. Ortak hareket etmeyi çocuğunuzun iyiliği için yapmanız gerekiyor, bunu kendinize hatırlatmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

 

  • Yalnızlığınızla başa çıkmanın yollarını bulun. Bir anne/ baba için çocuğundan uzak olmak katlanılması zor bir durumdur. Bu durumun yasını tutun, üzüntünüzü yaşayın. Daha sonra bu yalnızlığınızı size iyi gelecek aktivitelerle doldurmayı deneyin. Çocuğunuzla yeniden bir araya geldiğiniz zaman iyi bir ebeveyn olabilmek için kendinizi iyi hissetmeniz önemli. Arkadaşlarınızı ziyaret edin, kitap okuyun, spor yapın ya da eğlenebileceğiniz, yeni insanlarla tanışabileceğiniz bir kursa yazılın.  Başlarda zor gelebilir ancak kendinize zaman ayırmanız daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Özlüyor olabilirsiniz ancak çocuğunuz eski eşinizle birlikteyken haber vermeden yanlarına gitmeyin. Özlemimizi gidermek için daha çok görmek istiyorsanız okuldan alıp eve götürmeyi önerebilirsiniz belki; ancak bu konuda da tek başınıza karar vermediğinizden emin olun.

 

  • Eski eşinizle iş birliği yapmayı öğrenin. Kendinize mazeretler üretmeyin, bunu yapmanız çocuğunuzun iyiliği için gerekli ve önemli. Eğer eski eşinizle bir araya gelmekte zorlanıyorsanız onu bir iş ortağı olarak düşünebilirsiniz. Görevlerinizi ise elinizden gelen en iyi şekilde yerine getirdiğinizde ödülü çocuğunuz kazanacak. Önceliklerinizi belirleyin ve plana sadık kalın. Çocuklarınızın mutluluğu her şeye değer, ne dersiniz?
Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar