Kıbrıs

Eşek arıları bal arılarını tüketiyor


Bahadır AYNA
Arıcıların en büyük düşmanı eşekarıları. KKTC’de eşek arısı saldırıları yüzünden arıcılar arılarının üçte birini kaybetmiş durumda. Havadis’e arıcıların sorunlarını anlatan Arıcılar Birliği Başkanı Kırata Kasapoğlu, KKTC’de her üreticiye değer verildiğini fakat arıcının unutulduğunu savundu. Bu yıl yağmurların geç gelmesinden dolayı halen daha arıcıların eşek arısı ile mücadele ettiğini anlatan Kırata Kasapoğlu, bu sorunun en büyük nedenin de arı kuşunun bu yıl adaya çok az sayıda gelmesi olduğunu söyledi. Kasapoğlu, göçmen kuş olan arı kuşlarının her sene çok sayıda geldiğini ve eşek arılarının en güçlü olduğu dönemde onları sindirdiğini, bu yıl ise eşekarılarının korkusuz kaldığını ifade etti.
“Kovanlarda bal kalmadı”
Bal arılarının yaklaşık bir buçuk aydır kovanlarından dışarıya çıkamadığını kaydeden Kasapoğlu, hem bal arılarının dışarı çıkamadıkları için balı yemek zorunda kaldıklarını hem de dışarıdan kovana giren eşek arıların balı yediğini söyledi. Kasapoğlu, bu durumun bal hasat döneminde tam anlamıyla anlaşılacağını ekledi.
“Teşvik edici politika yok”
1960’lara kadar devletin eşek arısı tane başına veya eşek arısı peteği başına mücadeleyi teşviklendirici bir ücret ödediğini anlatan Kırata Kasapoğlu, şimdi böyle bir şey yapılmamasını eleştirdi. Mayıs ayının çok kritik bir ay olduğundan söz eden Kasapoğlu, Mayıs ayında bir eşek arısının bir yuva eşit olduğunu söyledi.
“Birlik olarak elimizden geleni yapıyoruz”
Kırata Kasapoğlu, Arıcılar Birliği olarak ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını fakat yine de çok etkili olamadıklarını söyledi. Haziran aylarında yağış alan bölgelerde eşek arısının az olduğunu anlatan Kasapoğlu, dağlık bölgelerde yaz kış çok fazla eşek arısı olduğuna vurgu yaptı.
“İşbirliğine hazırız”
Kırata Kasapoğlu, Arıcılar Birliği olarak eşek arısında mücadelede ve birçok sorunda Tarım Bakanlığı, Hayvancılık Dairesi ve Tarım Dairesi ile işbirliğine hazır olduklarını söyledi. Kasapoğlu, Kızıl Hurma Böceği’ndeki mücadeleler gibi eşek arısı ile mücadelede de aynı itinayı beklediklerini kaydetti.Başa dön tuşu