Eşek arıları 42 kişi öldürdü

0
31
Eşek arıları 42 kişi öldürdü

Amerikan CNN televizyonunun haberine göre, Çin'in Şensi eyaletinde eşek arıları saldırısına uğrayan 42 kişi yaşamını yitirdi. Saldırı sonucu bin 675 kişi hastanelik olurken, 37'sinin durumunun ağır olduğu belirtildi.

Şensi eyaletine bağlı Ankang kentinde 19 kişi eşek arıları sokması sonucu öldü. Eyalette bağlı birçok kentte eşek arılarının saldırısı sonucu 22 kişinin daha yaşamını yitirdiği açıklandı.

Çin devlet haber ajansı Xinhua'ya konuşan bir kadın, eşek arısı saldırısına uğradığı anı şu cümlelerle anlattı: "Çok korkunçlar. Hedef gözeterek ısırıyorlar. Bazıları başımdan ısırırken, diğerleri bacaklarımda çıplak olan bölgelere saldırdı. Soktuktan sonra hareket edemez hale geldim." Eşek arısı sokması sonrası iki aydır hastanede tedavi altında olan kadın, hala ayaklarını hareket ettiremiyor.

Eşek arılarına savaş açan Çinli yetkililer ise, şimdiye kadar 710 eşek arısı kovanını dağıttı. Buna rağmen hala saldırıların önüne geçilemiyor.

Amerikan Michigan Üniversitesi uzmanları, insanlara saldıran eşek arılarının iriliğine dikkat çekti. Asya'da yaşayan söz konusu eşek arıları 3.5 ile 5.5 santimetre uzunluğunda, kanat uzunlukları ise 8 santimetreye kadar çıkabiliyor.

Japonya'da eşek arıları saldırısı sonucu yılda 50 kişi hayatını kaybediyor. Ancak komşu Çin'de son dönemde eşek arılarının niçin bu kadar saldırganlaştığı sorusuna henüz bilim insanları cevap bulamadı.