Dünya

Eşcinseller evlenebilecek ve evlat edinebilecek

Genel Kurul'da, 10 saatlik bir tartışmanın ardından sabaha karşı düzenlenen oylamada, yasa tasarısının en önemli bölümünü oluşturan ve ülke genelinde büyük tartışma yaratan "farklı cinsiyetlerin evliliğinin onaylanmasını" öngören madde kabul edildi.
Tasarının tümünün oylanması cuma ve cumartesi günü sona erecek.

Senato Genel Kurulu, muhalefetin, tasarının referanduma götürülmesini öngören önergesini daha önce reddetmişti.

Hükümet temsilcileri bu önergeyle ilgili oylamadan önce yaptıkları konuşmalarda, ''anayasanın, bu tür konular için referanduma gidilmesine olanak sağlamadığı'' görüşünü dile getirmişti.

Muhalefet temsilcileriyse seçmenlerin son dönmemde tasarıya yönelik tepkilerine dikkati çekerek, ''bu konuda halkın görüşüne başvurulmasının gerekli olduğunu'' savunan konuşmalar yapmıştı.

Meclis Genel Kurulu, müzakere maratonunun ardından sağ partiler, muhafazakar dernekler ve kilisenin karşı çıktığı yasa tasarısını 14 Şubat'ta kabul etmişti.

Senatodaki sağ parti üyesi senatörler, yasa tasarısını engellemek için 279 değişiklik önergesi sundu.

Senatoda, solcu senatörlerin sayısı sadece 6 kişi fazla olmasına rağmen, sağ partilerden de bazı senatörlerin tasarıya destek vermesi veya en azından oylamaya katılmaması bekleniyor.

Eşcinsel evlilik karşıtlarının 26 Mayıs'ta Paris'te protesto gösterisi düzenlemesi bekleniyor. Paris'te 13 Şubat ve 24 Mart'ta düzenlenen protesto gösterilerine yaklaşık 400 bin kişi katılmıştı.

Fransa'daki son kamuoyu yoklamasınına göre, seçmenlerin yüzde 53'ü eşcinsel evliliğe sıcak bakarken, yüzde 56'sı eşcinsellerin evlatlık edinmesine karşı çıkıyor.

Fransa'da Katolik kilisesi yönetimi, ''aile kurumunu tahrip edeceği ve ahlaki değerlere aykırı bulduğu'' gerekçesiyle yasa tasarısı aleyhinde görüş bildirmiş ve seçmenleri parlamento üzerinde baskı yapmaya davet etmişti.

Daha Fazla Gösterİlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı