Esad'ı Bitiren 6 Maddelik Zirve - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Dünya

Esad’ı Bitiren 6 Maddelik Zirve

Esad'ı Bitiren 6 Maddelik Zirve

ünyanın yakından izlediği görüşmenin ana gündemi Suriye oldu. Türk ve ABD tarafı Suriye diktatörü Esed’in sonunu getirecek 6 maddelik planda uzlaştı.

Görüşmelerin detaylarını Obama ve Erdoğan birlikte açıkladı.


Suriye ile ilgili atılacak adımlar şöyle sıralandı:

1- Muhalefet desteklenecek.

2- Suriye topraklarının terör örgütlerinin faaliyet sahası olması engellenecek.

3- Bütün azınlıkların güvenliği temin edilecek.

4- Kimyasal silah kullanılmasının önüne geçilecek.

5- Uluslararası camianın Şam’a baskısı artırılacak.

6- Esed gidecek, halkın meşru taleplerini karşılayan yeni bir yönetim inşa edilecek.

BUGÜN GAZETESİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ: ERHAN BAŞYURT

Başbakan Erdoğan ile Obama görüşmesinde Suriye ile ilgili önemli kararlar alındı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama Beyaz Saray’da kritik bir zirve gerçekleştirdi. İkili ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. İki lider, Beşşar Esed’in Suriye yönetiminden gitmesi konusunda hemfikir olduklarını açıkladı.

Obama, konuşmasına, “Arkadaşım Başbakan Erdoğan’ı Beyaz Saray’da tekrar ağırlamaktan mutluluk duyuyorum” sözleriyle başladı. Türkiye ile İsrail arasındaki normalleşme sürecine değinen Obama, bunun hem Türk, hem İsrail halkının çıkarına olduğunu ve bağımsız bir Filistin devleti dahil olmak üzere iki devletli çözüm konusunda ilerleme sağlanması noktasında kendilerine yardım edeceğini vurguladı.

KOMİTE KURULACAK

İki ülke arasındaki ticaret ve yatırımı genişletme kararı aldıklarını bildiren Obama, son 4 yıl içinde ABD’nin Türkiye’ye ihracatının ikiye katlandığını söyledi. Obama, “AB ile yeni ticaret ve yatırım konusuyla ilgilenirken, Türkiye ile ekonomik bağlarımızı derinleştireceğiz. İki ülke arasındaki ticaret ve yatırımı artırmaya odaklanan üst düzey bir komite kuruyoruz” diye konuştu.

Türkiye ekonomisinin gelişimine işaret eden Obama, “Bu dikkate değer bir gelişme. Başbakan Erdoğan yaptığı reformlarla takdir edilmeyi hak ediyor” ifadesini kullandı.

TÜR HALKI CÖMERT

Obama, görüşmede Suriye konusuna önemli zaman ayırdıklarını dile getirdi. “Başbakan Erdoğan’ın liderliği altında Türk halkı ülkelerine sığınan Suriyelilere olağanüstü cömertlik gösterdi” diyen Obama, bunun ağır bir yük olduğunu bildiğini belirtti.

DEMOKRATİK DÖNÜŞÜMDE ÖNCÜ

Obama, ekonomik yükü hafifletmek için Türkiye dahil bölgedeki ülkelere yardım etmeye devam edeceklerini vurguladı. Esed rejimi üzerindeki baskıyı sürdüreceklerini ve muhaliflerle birlikte çalışacaklarını belirten Obama, “Beşşar Esed olmaksızın bir demokratik Suriye’ye dönüşümü desteklemeye yönelik uluslararası çabalarda Başbakan Erdoğan ön saflarda yer alıyor. Rejim ve muhalefet temsilcileri önümüzdeki haftalarda (Cenevre’de) bir araya gelirken Türkiye önemli bir rol oynayacak” dedi.

ESED’İN GİTMESİ TEK YOL

Suriye lideri Beşşar Esed’in iktidardan gitmesi gerektiği konusunda Erdoğan ile aynı fikir de olduğunu belirten Obama, “Bu krizi çözmenin tek yolu ” ifadesini kullandı. “Esed’in gitmesine kadar kısa sürede olursa o kadar iyi ” diyen Obama, şöyle devam etti: “Asıl soru bunun ne şekilde olacağı. Sihirli bir formül yok. Olsaydı, Sayın Başbakan ve ben harekete geçerdik ve çoktan bitirmiş olurduk. Uluslararası baskıyı artırmak, muhalefeti güçlendirmek.

Cenevre‘deki görüşmelerin, Rusya’nın ve Suriye’de herkesimi içerecek siyasi geçişin temsilcilerinin de katılımıyla, sonuç verebileceğini düşünüyorum.  Ancak bu sırada, muhalefete yardım ve insani durumla ilgilenmeye devam edeceğiz. Türkiye ile istişareyi sürdüreceğiz çünkü Türkiye derinden etkileniyor.” Obama, Suriye’de kimyasal silahlardan ayrı olarak, ağır silahlarla on binlerce kişinin öldürülüyor olmasının kendi başına, güçlü bir uluslararası eyleme geçilmesi için yeterli olduğunu kaydetti.

ÇÖZÜM SÜRECİNE TAKDİR

ABD Başkanı Barack Obama, çözüm sürecini desteklediklerini belirterek, “Türkiye’yi çok uzun süredir rahatsız eden PKK şiddetine yönelik tarihi ve barışçıl çözüm arayışları konusunda siz ve Türk halkının cesaretine yönelik takdirlerimi iletmek istiyorum. ABD, Türkiye’nin uzun süredir güvenliği sağlama noktasındaki arayışları konusunda yanında durmaktadır” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar