Ertuğrul Günay Kıbrıs'ta... - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Kıbrıs

Ertuğrul Günay Kıbrıs’ta…

KÜÇÜK: “ANAVATAN TÜRKİYE İLE KARŞILIKLI İLİŞKİLER ÖNEMLİ”

GÜNAY: “DAYANIŞMA, İŞBİRLİĞİ, GÜÇ BİRLİĞİ İÇİNDE, ÇÖZÜM ÜRETİCİ, GELİŞTİRİCİ VE KALKINMACI BİR ANLAYIŞLA HEP BERABER ÇALIŞIYORUZ”


Başbakan İrsen Küçük, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Gençlik Oda Orkestrası’nın bu akşam vereceği konserin Onur Konuğu olarak KKTC’de bulunan Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ı kabul etti.

Kabulde TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ile Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel de hazır bulundu.

GÜNAY

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, KKTC’ye dün gece yarısı geldiğini ifade ederek, KKTC’deki eğitim ve turizm alanındaki gelişmeleri keyifle izlediklerini ve mutlu olduklarını söyledi.

Afyon-Karahisar’da meydana gelen patlamadan dolayı KKTC ziyaretini planladığından daha kısa tutmak zorunda kaldığını belirten Günay, Türkiye’de son günlerde meydana gelen terör olaylarının da yüreklerini yaktığını kaydetti.

KKTC’deki gelişmeleri çok yakından takip ettiklerini söyleyen Günay, Kıbrıslı Türklerin hem dünya kamuoyunda yaşadığı haksızlıklar, hem de özellikle Rumların dayatmacı ve çözümü tıkayıcı tavırlarının herkesçe görüldüğünü vurguladı.

KUZEY KIBRIS’TA GÜZEL İŞLER BAŞARILDI

Tüm haksızlılara ve ambargolara karşın Kuzey Kıbrıs’ta güzel işler başarıldığına dikkat çeken Günay, “Sizin önderliğinizdeki hükümetle güzel işler başardık. Dayanışma, işbirliği, güç birliği içinde, çözüm üretici, geliştirici ve kalkınmacı bir anlayışla hep beraber çalışıyoruz” dedi.

KKTC’deki istikrarın devamının çok hayati ve önemli olduğuna inanç belirten Günay, KKTC’de geçmiş 10 yıla oranla çok büyük işler başarıldığını kaydetti.

Günay, “Bir toplumda istikrarın sürmesi, gelişmenin, kalkınmanın temel şartlarından birisidir. KKTC’de istikrarın sürmesi, siyasi tartışmaların asgari seviyeye inmesi, yarışmaların asgari ve medeni seviyede tutulması gerek. Olgunluk içinde geçen bir süreçten sonra, Türkiye ile uyumlu başarılı işbirliğinin sürmesini bütün kalbimle diliyorum” diyerek, Türkiye olarak Kuzey Kıbrıs’ın bütün taraflarıyla gelişmesi, kalkınması, istikrarlı bir şekilde ilerlemesi doğrultusunda yardımcı olmaya çalıştıklarını sözlerine ekledi.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük de, Günay’ı KKTC’de görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Anavatan Türkiye ile ilişkilerin en üst düzeyde devam ettiğini söyledi. Küçük, Anavatan Türkiye ile karşılıklı iyi ilişkilerin önemine değindi.

Türkiye’de son günlerde meydana gelen terör olayları ve Afyonkarahisar’daki patlamadan duydukları üzüntüyü de dile getiren Küçük, Anavatan Türkiye’de yaşanan olumsuzlukların kendilerini de rahatsız ettiğini söyledi.

“TÜRKİYE VE KKTC ARASINDAKİ KARDEŞLİK AKRABALIK İLİŞKİLERİDİR”

Hükümetleri döneminde Anavatan Türkiye ile iyi ilişkilerin devam ettiğini, bu iyi ilişkiler sonucunda ekonomi ve eğitimde olumlu gelişmeler yaşandığını ifade eden Küçük, Türkiye’de ekonomi, sanayi, turizm ve daha bir çok alanda yakalanan başarılardan KKTC’nin de yararlandığını kaydetti.

Küçük, “Biz bir nevi hazıra konuyoruz, siz bunları bir para emek karşılığı yapmıyorsunuz. Anavatan yavru vatan ilişkileri bu düzeydedir, iki ülke arasındaki ilişkiler çıkar ilişkisine dayalı değil, kardeşlik akrabalık ilişkileridir. Dolayısıyla bu katkılarınızdan dolayı sizlere teşekkür ederiz” dedi.

Başbakan İrsen Küçük charter seferleri konusunda verdiği katkıdan ötürü de Günay’a teşekkür ederek, yakın bir gelecekte Günay’ı tekrar KKTC’de görmek istediğini sözlerine ekledi.

Konuşmalar sonunda karşılıklı hediye takdiminde bulunuldu.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar