Güney Kıbrıs

Eroğlu’nun sözleri Güney’i “SİNİRLENDİRDİ”


Politis “Eroğlu Sinirlendirdi… Yerleşiklerde Israr Ediyor” başlığıyla ön sayfasından değerlendirdiği haberinde, Eroğlu’nun Ban’a TC kökenli KKTC vatandaşlarının meşruiyetiyle ve prosedürde takvim olmasıyla ilgili tezler aktarmasına sinirlenen Rum yönetiminin “takvim söz konusu olmadığını göstermek için Ortak Açıklama’yı (kılıç gibi) çektiğini” yazdı.

Haberi iç sayfasında “Etki Yaratma Oyunu… Eroğlu Yerleşikler Konusu İle Ateşe Benzin Döktü” başlığı ile devam ettiren gazete, Cumhurbaşkanı’nın New York’ta bulunduğu sürede, bir yandan bu yıl içerisinde bile çözüm istediğine işaret edip öte yandan TC kökenli KKTC vatandaşları konusunda “kabul edilemez” tezler ortaya koyarak “ısrarla etki yaratma oyunu oynadığını” iddia etti.

New York’taki BM merkezinde Pazartesi günü gerçekleşen Eroğlu-Ban görüşmesinin yarım saat sürdüğünü yazan gazete, BM sözcüsünün Genel Sekreter’in Cumhurbaşkanı Eroğlu’nu, müzakerelerdeki dinamiği Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’le birlikte korumaya teşvik ettiğini vurgulayarak, Eroğlu-Ban görüşmesini verimli diye nitelediğini kaydetti.

Gazete devamla, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Genel Sekreter’le görüşmesinin ardından yaptığı açıklamalardan geniş alıntılar aktardı.

HRİSTODULİDİS: “BU TÜR AÇIKLAMALAR MÜZAKERE PROSEDÜRÜNE ZARAR VERİR, BUNA DERHAL SON VERİLMELİDİR”

Haberinin “Eroğlu’na Tepkiler… Hükümet Rahatsız, Partilerden Öfkeli Yorumlar” başlıklı bölümünde ise, Eroğlu’nun KKTC vatandaşları arasında ayrım yapılmasını kabul etmeyeceği sözlerinin Rum iç cephesinde öfkeli yorumları tetiklediğini belirten gazete, Rum Sözcü Nikos Hristodulidis’in “Bu tür açıklamalar müzakere prosedürüne zarar verir, derhal son verilmelidir” iddiasında bulunduğunu yazdı.

Gazeteye göre, TC kökenli KKTC vatandaşları konusunun prosedürün birinci aşamasında iki kez görüşüldüğünü söyleyen Hristodulidis, Eroğlu’nun, uygulanması halinde çözüme götürecek takvimden söz etmesini yorumlarken de “takvimler söz konusu değil, bu Ortak Açıklama’da da açıktır” iddiasında bulundu. Hristodulidis “prosedürün ilerlemesini istiyorsak, müzakere masasına sunulan öneriler üzerinde odaklanmalıyız” mesajı verdi.

SİYASİ PARTİLERDEN ÖFKELİ AÇIKLAMALAR

Gazete, iktidar partisi DİSİ’nin, Eroğlu’nun (TC kökenli KKTC vatandaşlarıyla ilgili) açıklamasından duyduğu rahatsızlığı temkinli dile getirdiğine dikkat çekti ve DİSİ Meclis Grup Sözcüsü Nikos Tornaridis’in “güven ortamı yaratmanın zahmetli ve devam eden bir çaba olduğunu, bunun keyfi açıklamalarla tehlikeye atılmaması gerektiğini” öne sürdüğünü yazdı.

Habere göre Tornaridis, Eroğlu’nun müzakerelere takvim getirilmesi gerektiği açıklamasını yorumlarken Cumhurbaşkanı’nı, Kıbrıs sorununa kısa sürede çözüm derken, gerçekten söylediklerini kastediyorsa bunu çabalarıyla ortaya koymaya çağırdı ve “Bugün büyük mesele, güven ortamı yaratmaktır ve bu hedefe yönelik, Mağusa’nın (Maraş kastediliyor) derhal teslim edilmesi, sözlerin fiiliyata döküldüğünü gösterecektir” dedi.

AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Lukaidis ise, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun “kendini tekrarladığı” görüşünü ortaya koydu ve “Eroğlu bir yandan çözüme hazır ve yapıcı katkı koymaya niyetli görünürken öte yandan hiç tereddüt etmeden ‘KKTC vatandaşı’ olduklarından yerleşiklerin konusu bile olmadığını, yerleşiklerin çözümden sonra da Ada’da kalacaklarını söylüyor” ifadesini kullandı.  Lukaidis, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nu “etki yaratma maytabı patlatmaktan vazgeçip, çözüm istediğini pratikte göstermeye” çağırdı.

DİKO, Cumhurbaşkanı’nı “muhaceret ile kolonizasyonu kışkırtıcı bir şekilde karıştırmakla” suçladı ve sözlerinin “Türk uzlaşmazlığını ve Anastasiadis’le müzakerelere zemin olarak  yaptıkları anlaşmanın ne kadar kötü olduğunu doğruladığını” savundu.

EDEK (ve Rum Meclis) Başkanı Yannakis Omiru da, Cumhurbaşkanı’nın sözlerini “ağır tahrik” olarak niteledi ve Rum yönetimini derhal tepki göstermeye çağırdı.

Ekologlar ve Çevreciler Hareketi “Eroğlu’nun sözleri temelinde Kıbrıs sorunu bir kez daha çıkmaza sürükleniyor” iddiasını ortaya koydu.

“EROĞLU BAN’DAN ÜÇLÜ GÖRÜŞME TALEP ETTİ, BAN İHTİYATLI YAKLAŞTI” İDDİASI

Fileleftheros “Eroğlu’nun Üçlü Toplantı Talebi… Anastasiadis ve Ban İle Ortak Görüşme İstedi, Genel Sekreter Olumsuz” başlığıyla manşete çektiği haberinde, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Genel Sekreter Ban’dan, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le Kıbrıs sorununda bundan sonra olacakları netleştirmeleri için üçlü bir görüşme çağırmasını talep ettiğini ancak Ban’ın bu talebe ihtiyatlı yaklaştığını yazdı.

Gazete edindiği bilgilere dayanarak, Genel Sekreter’in Kıbrıs sorununa şahsen müdahil olması ihtimaline ihtiyatlı yaklaştığını çünkü bugünkü şartlar altında bir Eroğlu-Anastasiadis ortak görüşmesi çağırmasının sonuç üretmeyeceğini, dahası uygun zamanda şahsen müdahale etme olanağını da ‘yakacağı’ görüşünde olduğunu savundu.

Gazete “Türk tarafı hareketlilik yaratmak, böyle bir argümanda başarısız olmamak için gelişmeleri dayatmak için böyle bir görüşme talep ediyor ancak meselenin derininde Ankara’nın ‘müzakerelerdeki bir çöküşün ertesi gününün yönetilmesi’ senaryosu bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Devamla, Eroğlu’nun, New York’ta yaptığı açıklamalara yer vererek, müzakerelere takvim belirlenmesinde ve hatta 2014 içinde referandum yapılmasında ısrar ettiğini yazan gazete, özellikle KKTC vatandaşları arasında ayrım yapılmasını kabul etmeyeceği açıklamasının Rum yönetimi ve siyasi partileri arasında tepkiye neden olduğunu yazdı.

Alithia haberini “Ban Dinamiğin Korunmasını İstiyor… Eroğlu’nun Yerleşiklerle İlgili Açıklamaları Kıbrıs Rum Tarafında Tepkilere Neden Oldu” başlığıyla okurlarına aktardı.

Simerini “Eroğlu’nun Yerleşiklerle Tahriki… Sahte Devlet ‘Vatandaşları’ Arasında ‘Ayrım’ Kabul Etmeyeceğini Vurguluyor… Müzakere Prosedürüne Zarar Verdiğinden Söz Eden Hükümetten ve Siyasi Partilerden Sert Tepki… Ban Ki Moon Müzakerelerdeki Dinamiğin Korunması Telkininde Bulundu” başlık ve spotlarını kullandı.

Haravgi’nin, Cumhurbaşkanı’nın Ban’la görüşmesi, yaptığı açıklamalar ve Rum tarafından gelen tepkilerle ilgili haber başlığı ise söyle:

“Eroğlu Çelişkilerinde Kayboldu… Kıbrıslı Türk Lider İki Liderin New York’a Davet Edilmesini İstedi, İlerleme Olmadığından Buna Gerek Olmadığı Cevabını Aldı… Eroğlu Kendini Tekrarlıyor”
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı