Eroğlu'ndan Küçük’e Sert Eleştiri - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Ocak 31, 2023
Kıbrıs

Eroğlu’ndan Küçük’e Sert Eleştiri

Eroğlu'ndan Küçük’e Sert Eleştiri

Ben UBP'nin yaşam boyu lideriyim. Bütünleşmeyi sağlayaamaynalr kopmayı arzuladı ve beni suçluyor. UBP benim hayatımdır. Nankörler var, ben nankör değilm.

Bazıları UBP'li gibi görünüyor ama UBP'yi yönetenler UBP'yi raydan çıkarma gayretinde. güvensizlik önergesine asla destek vermedim.


Üç parti ile yapılan görüşmelerden enson benim haberim oldu. DP TDP ve UBP muhalifleri ile cumarbaşkanlığında toplantı yapıldığı tamamen yalandır. Saray darbesi diye yazanlar hayal kuruyorlar. Bende darbecilik değil, isana sevgi saygı halkımıza bağlılık vardır.
Uzun yıllar bana politikada yol arkadaşlığı yapan arkadaşlarımla bunu konuşuruz. İrsen beyin yasaklarına rağmen arasıra bazı bakan arkadaşlarım buraya gelir ve gündemdeki konuları değerlendiririz. Muhalefet partilerinin başkanları milletvekilleri ile benzer konularda görüşmelerimiz oluyor. belediye başkanlarından da gelenler de oluyor. seçildiğim ilk günden beri söylüyorum burası kktc'nin cumuyrbaşkanlığıdır. herkesle görüşürüm.

Makamlarda oturanları tavır takınma hakkı yoktur. Benim ne küsme ne de kin gütme hakkım yoktur. Genel başkanın küsme hakkı yoktur. Birinci görevi herkesi kucaklmadır
1 yıldır gelmeyen benimle yüz yüze gelmeyen başbakan Küçük kürsüden bana suçlamalarda bulunabiliyor. Bana göre bugün parlementoda tarihi bir gündür. UBP süreci müdahaleler ve demokrasi konusunda ağza alabilecek en son kişi o dur. ben ona aynı uslüpla cevap verecek değilim. ben takdiri halka ve ubp'yi gerçekten sevenlere bırakıyorum.

Çakıcı ve Denktaş'ın güvensizlik önergesi ile sözlerini yanıtlarken, silihtarda oturan işbirlikçiniz bu sorunu çözemez dedi. Bu da meclis tarihinde bir ilk olsun diye ekledi. Ama ben ona aynı uslüple cevap vermeyeceğim.

Ben dış temas yapılmasına karşı değilimi. Bütün siyasi partiler kıbrıs sorunu ile ilgli görüşmeler yapacaktır. mühim olan bu temasların içeriği ve seviyesidir.

Sayın küçük çabalarımız çok dikkatle takip edemedi. Anavatan ile istişare halinde bir politika izliyoruz. genel sekreter ve özel danışması ile sayısız görüşmeler yaptık. yüzlerce görüşme gerçekleştirmiştir. Kıbrıs türk tarafı olarak bm genel sekreterinin şahsi katılımı ile 5 zirve gerçekleştirdik. BM genel kurul da New york da en üst düzeyde yetkililerle görüşme yaptık

Diplomatik tahammülleri bir kenara bırakarak, bir havaya girmenin bir anlamı yoktur. Temas yapmaya devam etmekten de bir sorun çıkmaz. Kıbrıs konusunda hassas olmalıyız. Tek ve gür bir ses ile konuşmamız gerektiği açıktır. Rum liderliği ekonomik konuları bahane ederek masadan kaçmaya devam etmektedir.

Downer ile yemek davetimiz ikinci kez erteleniyor. 25 Nisan önerisi bizim önerimiz değildir. Sayın Downer'in önerisiydi. 29 Mayıs önerisi de bizim değildi.

Kıbrıs sorunu daha fazla uzamamalı, varolan gerçekler ile sonuca ulaşmalıdır. Sayın Anastasiadis ve eşi ile samimiyet ve kararlılığımızı, net tutumumuzu yeniden ifade etmek istiyorum.

Anastasiadis ile görüşme süreci ile ilgili metodolojiyi, yol haritamızı nasıl ortaya çıkaracağımız konuşmanın ne sakıncası var?

Anastasiadis, Downer'in görevden alınmasını GS'den talep edecek. Eğer böyle bir olay olursa, görüşmelerin 2015'e aktarılması demektir.

Benim beklentim, arzum devletin yönetilmesi. Makamların iyi çalışmasıdır. Köklü partilerin birlik beraberlik içinde olmasıdır. Aralarında uygarca ilişkilerin olması, halkımızın için yararlı görüşmeler yapması ve projeler üretmesidir.

İnsana sevgi, sonra çevreye sevgi. Birlik beraberlik içinde projeler geliştirilmesi benim en büyük arzumdur.

Eleştiri başkadır, yıkmak için konuşmak başkadır. Bazı arkadaşlar takıntı içindedir. Biz Eroğlu'nun soytarısı olmayız lafını okuyunca parlamentomuz adına çok üzüldüm. Ben yaşamım boyunca şahsiyetli davranılmasına önem verdi. Değil bir milletvekilinden, kismeden böyle birşey beklemem. Ülkede yapılacak çok şey vardır. Anayasal değişiklikler için gereken çaba gösterilmelidir. Siyasal partiler yasası, tüm gelişmeler ülke ihtiyaçları esasında değiştirilmelidir. Kamuya güven kazandıracak adımlar atılmalıdır.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar