Eroğlu'ndan Flaş Açıklama - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Ocak 31, 2023
Kıbrıs

Eroğlu’ndan Flaş Açıklama

Eroğlu'ndan Flaş Açıklama

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, sağlıkta gelinen noktanın ümit edilmeyen bir nokta olmasına rağmen, iyi mesafeler kat edildiğini ancak meslekte fedakârlığın bir noktaya kadar gelebildiğini, sabrın sınırlarını zorlamaya başladığında hükümetlerin tedbirler alması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu bugün, Oğuz Köse başkanlığındaki Hemşireler ve Ebeler Sendikası heyetini kabul etti.


Sendika Başkanı Oğuz Köse, 6-12 Mayıs Uluslararası Hemşireler Haftası ve 12 Mayıs’ın da Dünya Hemşireler Günü olduğunu hatırlatarak, hemşirelik mesleğinin sağlık ve tıbbın temelini oluşturan bir meslek olduğuna işaret etti.

Kutlamadan çok, sağlıktaki sorunların ön plana çıktığını kaydeden Köse, sağlığın zor bir süreçten geçtiğini ve sağlık sisteminin tadilinin geç kaldığını ifade etti.

Hükümet edenlerin sağlığa yeterli ilgiyi göstermediğinden yakınan Köse, Güzelyurt İskele ve Girne’deki sağlık servislerin yeterince hizmet veremediğini, kimi servislerin önce açılıp sonra kapısına kilit vurulduğunu iddia etti.

Ülke nüfusunun 300 binlere geldiğini, 57 servisin hizmete girdiğini ve bu servislerin iyi çalışabilmesi için istihdam yapılması gerektiğini söyleyen Köse, şu an TC ile yapılan anlaşmalar gereği istihdam kotasının doldurulduğunu ve sağlığa istihdam yapılmadığını kaydetti.

Görüşmecilik sürecinde Eroğlu’na destek belirten Köse, Anavatan Türkiye’nin garantileri içerisinde bir anlaşmayı her zaman destekleyeceklerini de bildirdi.

EROĞLU

Cumhurbaşkanı Eroğlu da, her şeyden önce bir doktor olduğunu ve hemşiresiz tıp olamayacağını ifade ederek  mesleğe gereken önemin verilmesi için yıllardır çalışıldığını vurguladı.

Gelinen noktanın ümit edilmeyen bir nokta olmasına rağmen, iyi mesafeler kat edildiğini söyleyen Eroğlu, meslekte fedakârlığın bir noktaya kadar gelebildiğini, sabrın sınırlarını zorlamaya başladığında hükümetlerin tedbirler alması gerektiğini söyledi.

“TC-KKTC ANLAŞMALARINDA “HER 4 EMEKLİYE, 1 İSTİHDAM” DİYE MADDE VAR…”

“Servisin açılıp ardından personel olmadığı için kapatılması” olayının hoş olmadığını ifade eden Eroğlu, TC ile KKTC arasındaki anlaşmaları okuyan birisi olarak “her 4 emekliye, 1 istihdam” diye madde bulunduğunu, bunun yıl içine yayılarak istişare edilerek, ihtiyaç olan alanlara yönlenmesi gerektiğine işaret etti.

Eroğlu, Ocak-Şubat ayı içerisinde 2013’ün tüm kadrolarının doldurulduğunu ve bugün polis, hemşire, doktorların kadro beklediğini; Sağlık Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığında kadro açığı bulunduğunu fakat verilemediğini, “hükümetin bu konularda ne düşündüğünü bilemediğini” söyledi.

“KADROLAR DOLDURULMALI…”

Birbirine bağlı kadrolarda eksikliğin ahenksizlik ve personelde bıkkınlık yaratabileceğini söyleyen Eroğlu, bunların bütçe ve hükümet işi olduğunu, kadroların doldurulması gerektiğini ve bunun yapılmasını umduğunu belirtti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar