Kıbrıs

Eroğlu ve Erdoğan’dan basın toplantısı…


EROĞLU: “ANLAŞMA MÜMKÜN. YETER Kİ RUM KOMŞULARIMIZ 1974 ÖNCESİ HAYALİNDEN VAZGEÇSİN”

“BARIŞÇI TUTUMUNA RAĞMEN KIBRIS TÜRKÜ’NÜN AMBARGO VE İZOLASYON ALTINDA TUTULMASI BÜYÜK BİR HAKSIZLIK”“GÖRÜŞME SÜRECİ BAŞLADI AMA GİDİŞAT BİZİM BEKLEDİĞİMİZ GİBİ DEĞİL”

Türk tarafının, Kıbrıs konusunun daha fazla gecikilmeden barışçı bir sonuca bağlanması noktasında kararlı olduğunu kaydeden Eroğlu, barışçı tutumuna rağmen Kıbrıs Türkü’nün ambargo ve izolasyon altında tutulmasının büyük bir haksızlık olduğunu söyledi.

Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’i de eleştiren Eroğlu, “BM parametrelerime meydan okudu. Görüşmelerin devamı için bir takım ön koşullar ileri sürdü… Görüşme süreci başladı ama gidişat bizim beklediğimiz gibi değil” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi sonrasında Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlediği basında toplantısında yaptığı konuşmada, “samimi ve çok yararlı” bir görüşme yaptıklarını söyledi.

Eroğlu, Erdoğan’ın ziyaretinin, “tarihsel süreç içindeki tüm barışçı çabalara destek veren taraf olmasına rağmen Kıbrıs Türk halkının hak ve hukukunu çiğnemeyi marifet sayanlara bir mesaj” niteliğinde olduğunu belirtti.

Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde Türkiye’de önemli ve büyük adımlar atıldığına işaret eden Eroğlu, güçlü bir Türkiye’nin, güçlü bir KKTC anlamına geldiğini söyledi. Eroğlu, şöyle devam etti:

“Biz kökü tarihin derinliklerinde olan ulu bir ağacın dallarıyız. Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında kardeşlik hukuku vardır. Türkiye-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilişkileri kardeşlik ilişkileridir. Biz, tasada, sevinçte dün de birdik, bugün de biriz, yarın da bir olacağız. Kimsenin bu birliği bozmaya gücü yetmedi, yetmeyecek.”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs’ın, Ortadoğu’nun tam ortasında, tarih boyunca stratejik önemi azalmayan, tam aksine artan bir toprak parçası olduğunu kaydeden Eroğlu, “Bir yabancı devlet adamının ifadesiyle, 'batmayan bir uçak gemisi' olan Kıbrıs bizim için bir vatandır ve biz de bu Ada’nın eşit sahipleri, eşit ortaklarıyız” dedi.

KKTC’nin tarihsel bir mücadelenin sonucu olduğunu kaydeden Eroğlu, Anavatan Türkiye’nin her alandaki büyük desteği ve halkın kararlılığının, Kıbrıs Türkü’nü, yok olmanın eşiğinden bugünkü noktaya getirdiğini belirtti.

Anavatan Türkiye’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne deniz altından borularla su getirilmesi projesine de değinen Eroğlu, asrın projesinin, Erdoğan’ın kararlılığı ve direktifleri sayesinde hayalden gerçeğe dönüşmekte olduğunu söyledi.

Eroğlu, “İnşallah en kısa zamanda kendilerini yakında ülkemizde yeniden ağırlayacağız  ve Asrın Projesi’nin açılışını birlikte yapacağız, Anadolu suyunun Kıbrıs’a akışına birlikte tanıklık edeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, KKTC’deki ekonomik gelişmelere de değinerek, hükümet projelerinin, Anavatan Türkiye’nin desteği ile yeni bir atılım sürecine girmesinin yararlı olacağını söyledi.

“BM SÜRECİNİ ZAMANA YAYIP, TÜRK TARAFINI VE ULUSLARARASI CAMİAYI OYALAMAYA KİMSENİN HAKKI YOKTUR”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs konusunda başından beri adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözümden yana olduklarına dikkat çekerek, “Önümüze adil olmayan projelerle gelenler şunu bilsin ki, öyle bir projeyi kabul etmek bizim tarihimizi reddetmek olur ki, böyle bir şeyi kabul etmek mümkün değildir" dedi.

Kıbrıs'ta mevcut durumun ilanihaye devam etmesine izin verilmesinin mümkün olmadığını vurgulayan TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ada'nın ortak sahibi olan Kıbrıs Türk halkının eşit statüsünü güvence altına alacak, kalıcı bir anlaşmaya bir an önce varılması müşterek hedefimizdir” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı’nda ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan konuşmasında, Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından ilk yurt dışı ziyaretimi KKTC’ye yaptığını hatırlatarak, Cumhurbaşkanı ile çalışma yemeğinde ağırlıklı olarak Kıbrıs sorununu enine boyuna değerlendirdiklerini kaydetti.

“HEDEF BİR AN EVVEL EŞ ZAMANLI REFERANDUMLAR AŞAMASINA GELİNMESİ”

"Hedefimiz devam etmekte olan müzakere sürecinin bir an evvel eş zamanlı referandumların yapılması aşamasına getirilmesidir" diyen Erdoğan, "Garantör ülkeler olarak bizim samimi gayretlerimizi aynen Yunanistan'ın da, aynen İngiltere'nin de ortaya koyması lazım. Bunların dışında garantör ülke veya garantör uluslararası kuruluş arama gayreti içerisine girenler de boşuna bu tür gayretlerin içerisine girmiş olurlar. Böyle bir şeye 'evet' dememiz de asla mümkün değildir" şeklinde konuştu.

“MEVCUT FIRSAT PENCERESİ SONSUZA KADAR AÇIK KALMAYACAK”

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle dedi:

"Temennimiz 2008'den beri devam eden bu son süreçte, bugüne kadar sarf edilen çabaların heba edilmemesi, zamanın boşa harcanmamasıdır. Mevcut fırsat penceresinin sonsuza kadar açık kalamayacağı herkes tarafından artık idrak edilmelidir. BM sürecini zamana yayıp, Türk tarafını ve uluslararası camiayı oyalamaya kimsenin hakkı yoktur."Başa dön tuşu