Kıbrıs

Eroğlu Uğural’ın iddialarına yanıt verdi


“KONU YARGIYA TAŞINACAKTIR. HUKUKÇULARIMIZA BU YÖNDE HAREKET ETMELERİ İÇİN GEREKEN TALİMATLARI VERMİŞ BULUNUYORUM”

TAK-Cumhurbaşkanı Eroğlu, “6 yıl boyunca susan Sayın Uğural’ın görev süresi biterken sürekli açıklama yapmaya başlaması ve görev süresi dolduktan sonra da bunu devam ettirmesi akıllara başka şeyleri getirmektedir. Sayın Uğural belli ki bazı beklentiler veya bazı yerlerle işbirliği dolayısı ile sırf makamımızı yıpratsın diye bir takım şeyleri ısıtıp, ısıtıp masaya koymaya çalışıyor” dedi.Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu bugün yaptığı yazılı açıklamada, Uğural’ın görev süresinin dolduğu esnada Polis Genel Müdürlüğü’ne 22 Eylül 2102 tarihinde yapılan öğretmen yazılı sınavlarında şaibe olduğu gerekçesiyle hakkında suç duyurusunda bulunmasını ve bunu medyayla paylaşmasını hayretle takip ettiğini belirtti.

Eroğlu, “Sayın Uğural’ın Cumhurbaşkanlığı makamı ile şahsıma yönelik iddiaları asılsız ve karalayıcı olduğu cihetle, konu tarafımdan yargıya taşınacaktır. Hukukçularımıza bu yönde hareket etmeleri için gereken talimatları vermiş bulunuyorum” dedi.

“İDDİALARIN TÜMÜ DAHA ÖNCEDEN ARAŞTIRILDI”

Uğural’ın iddialarının tümünün polis tarafından daha önce araştırıldığını ve Başsavcılık Hukuk Dairesi’ne iddiaların doğruluğuyla ilgili herhangi bir bulgu tespit edilmediğinin bildirildiğine işaret eden Eroğlu, Kamu Hizmeti Komisyonu’nun diğer üç üyesinin de yaptıkları ortak açıklamalarla Uğural’ı yalanladığını söyledi.

Eroğlu, “Sayın Uğural’ın başlıca derdi olarak görülen Sayın Mustafa Tokay’ın görevden alınması konusunda ise kendisinin yaptığı başvurular üzerine, Başsavcılık ve  Yüksek Adliye Kurulu’nun verdiği yanıtlar vardır. Bu yanıtlarda Sayın Tokay’ın görevden alınmasını gerektiren bir durum olmadığı, esasen Cumhurbaşkanı’nın bu aşamada Sayın Tokay’ı görevden alma yetkisi bulunmadığı açıkça ortaya konulmuştur” dedi.

“BAŞLICA SORUMLU KENDİSİ”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, şöyle devam etti:

“Uğural 6 yıl Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı. Bunun beş yılında Sayın Talat’ın atadığı üyelerle birlikte idi. Ben bir yıl kadar önce görev süresi dolan bir üyenin yerine Sayın Mustafa Tokay’ı Kamu Hizmeti Komisyonu üyesi olarak atadım. Komisyon çalışmaları ile ilgili olarak söz konusu 6 yıl içinde basına da yansıyan pek çok iddia ortaya atıldı.”

Eroğlu, Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı’nın başlıca görevinin hizmetlerin en iyi şekilde ve şaibesiz olarak verilmesi olduğunu ve eğer ortaya bir takım sıkıntılar çıkmışsa, bunun başlıca sorumlusunun Uğural’ın kendisi olması gerektiğini söyledi.Başa dön tuşu