Kıbrıs

Eroğlu: Su geldi ama kullanamıyoruz


“GÜNEY’DE ÇÖZÜM İRADESİ NETLEŞMEDEN ÇÖZÜM KOLAY DEĞİL”

3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, çalışma ofisinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz başkanlığındaki CHP Dışişleri Komisyonu heyetini kabul etti.

EROĞLU

Kabulde konuşan 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu,  Türkiye’deki muhalefet partisinin Kıbrıs’taki gelişmelere ilgi göstermesinin memnuniyet verici olduğunu kaydetti.

Eroğlu, Türkiye’de partilerin ve iktidarların ilgisi zaman zaman farklılık gösterse de  kamuoyunun  KKTC’ye ilgisinin  her zaman tatmin eder boyutta olduğunu kaydetti.

SU KONUSUNDAKİ AÇIKLAMALAR

Eroğlu, TC’den gelen su konusunda verilen beyanatlarla  spekülasyon yaratılmasına  üzüldüğünü belirterek, “İnşallah mantık ön plana çıkar ve sorun olmaktan çıkar” dedi.

“Su geldi ama kullanamıyoruz” diyen Eroğlu,  sorunun çözülerek protokolün imzalanması temennisinde bulundu.

“HALK BEKLENTİ İÇİNE SOKULUYOR”

Kıbrıs müzakereleriyle ilgili yapılan açıklamalar nedeniyle halkın çözüm beklentisi içine sokulduğunu belirten 3. Cumhurbaşkanı Eroğlu,  Güney Kıbrıs’ta çözüm iradesi netleşmeden çözümün kolay olmayacağını ifade etti.

Kıbrıs Türk halkının garantiler gibi olmazsa olmazları bulunduğunun altını çizen Eroğlu, Rumların Kıbrıs’taki gerçekleri görmesiyle kalıcı bir anlaşmanın sağlanabileceğine işaret etti.

“KIBRIS TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİNE ENGEL DEĞİL”

Kıbrıs konusunun Türkiye’nin AB üyeliğine engel olduğu yönündeki görüşlere katılmadığını vurgulayan Eroğlu,  bunu kabul etmenin Rum politikasına destek anlamına geldiğini söyledi.

Eroğlu,  Kıbrıs sorunu ile AB üyeliğinin ayrı konular olduğuna dikkat çekerek, “Kimse Yunanistan ve Rum kesimine Kıbrıs sorununu hallet de AB’ye gel demedi” diye konuştu.

Kendisinin Türkiye ve Kıbrıs Türk halkının haklarını gözeterek müzakereleri yürüttüğünü söyleyen Eroğlu,  KKTC’nin menfaatleri kadar Türkiye’nin menfaatlerinin de önemli olduğunun altını çizdi.

Eroğlu, Türk askerinin Ada’dan gönderilmesi ve garantilerin sulandırılmasının  kabul edilecek bir durum olmadığını ifade etti.

ÖZTÜRK

CHP Dışişleri Komisyonu Başkanı Öztürk Yılmaz da,  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun  kurultaydan sonra yeni yönetimle birlikte aldığı karar doğrultusunda  Dışişleri Komisyonu’nu ilk defa KKTC’ye gönderme kararı aldığını kaydetti.

Öztürk,  müzakerelerin gidişatı hakkında bilgi almak ve CHP olarak verebilecekleri katkı varsa bunu yerine getirmek için KKTC’de bulunduklarını belirterek,  “Kıbrıslı kardeşlerimizin yanındayız” mesajı verdi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı