Eroğlu, Sert Konuştu - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Ocak 28, 2023
Kıbrıs

Eroğlu, Sert Konuştu

Eroğlu

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Güney Kıbrıs’ın ekonomik sorunları olduğunu ancak bu sorunların 3 günde geçecek sorunlar olmadığını belirtti ve  “Güney ekonomik sorunlarını halletsin ve müzakerelere o zaman başlayalım” şeklinde davranamayacaklarını söyledi.

Güney Kıbrıs’ın ekonomik sorunlarına zaten hem AB, hem de kendilerinin el attığını, oldukça zor bir durumda olduklarını bildiklerini ancak neticede yıllardan beri çözüm bekleyen bir dava da olduğunu ifade eden Eroğlu, artık vatandaşların da sabrının taştığını, “bir anlaşma olacaksa olsun, olmayacaksa  onu da bilelim” düşüncesinin hakim olmaya başladığı bir zamanda müzakereleri uzatmanın da  bir anlamı olmadığını vurguladı.


Eroğlu, bugün bir kabulü sırasında yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ta kalıcı yaşayabilir bir anlaşmanın yollarını aradıklarına işaret ederek, ancak bugün var olan gerçekler ışığında varılacak bir anlaşmanın kalıcı olabileceğini söyledi.

“BİZ DE EKONOMİK SORUNLARIMIZ DEVAM EDERKEN MÜZAKERE MASASINA OTURDUK…”

Müzakere masasındaki hassasiyetlerinin bu konuda olduğunu da vurgulayan Eroğlu, “Bu sadece tek tarafın arzusuyla hallolacak bir konu değildir, karşı tarafın da çözüm iradesin ortaya koyması lazım  ki bir yere varabilelim. Biz de ekonomik sorunlarımız devam ederken müzakere masasına oturduk, oturmamız için BM’den AB’den baskılar altında kaldık. Dolayısıyla ekonomik sorunları uzun süre gerekçe olarak devam ettiremezler” dedi.

Eroğlu, KKTC’de bir mücadeleyi devam ettirdiklerini, bu mücadelenin uzun yıllar aldığını ancak henüz bir anlaşmaya varmadıklarını belirtti.

Bir anlaşma umudu taşıyarak en erken zamanda Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri’yle müzakere masası etrafında buluşmayı temenni ettiklerini ifade eden Eroğlu, bu konudaki arzularını çeşitli yollarla Rum Yönetimi’ne ilettiklerini vurguladı.

“Ulusal davadır zaman alır” şeklinde düşünceler de olduğunu belirten Eroğlu, “Ancak müzakere faslı 40 küsür yıl devam etmişse artık buna bir sınırlama getirmenin de zamanı gelmiştir gerçeğinden hareket ederek müzakerelere bir zaman limiti konmasını istiyoruz” diye konuştu.

29 MAYIS’TAKİ AKŞAM YEMEĞİ…YOL HARİTASI…

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ile  29 Mayıs’ta akşam yemeğinde bir araya geleceklerini anımsatarak,  bu ortamı yol haritasını belirlemeye çalışarak değerlendireceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Eroğlu, Anastasiades’le samimiyetlerini biraz daha geliştirme gayreti içerisinde olacaklarını da belirtti.

Eroğlu, bu samimiyeti müzakere masasında da devam ettirmenin ve sadece kendilerinin değil Kıbrıslı Türklerin de haklı olduğu konularda anlayışlı olmalarını beklemenin önemli olduğunu söyledi.

Bu davayı yürütürken yalnız olmadıklarının farkında olduğunu belirten Eroğlu, Anavatan Türkiye’nin gelmiş geçmiş tüm hükümetleriyle yanlarında olduğunu; bu davayı TC ile birlikte yürütmeye çalıştıklarını; neticede ulusal davanın sadece kendilerinin değil Türkiye’nin de ulusal davası olduğunu; Türkiye’nin hassasiyetlerini de dikkate alarak bu müzakereleri sürdürdüklerini de anlattı.

Eroğlu şöyle konuştu:

“29 Mayıs’ta yapacağımız konuşmada müzakerelerin bir an önce başlaması yönündeki arzumu tekrarlayacağım. 45 yıldır görüşüyoruz, bir 45 yıl daha ne Türk ne de Rum halkının beklemeye tahammülü yoktur. Özellikle bizim halkımızın bir 45 yıl daha beklemeye tahammülü olmadığı gibi halkımızı 45 yıl daha soru işaretleri içerisinde yaşatmaya bizim de hakkımız yoktur.  Onun için bir zaman limiti içerisinde bu sorunu çözmeye çalışacağız.  Mümkün olursa olacak, olmazsa o zaman da oturup kendi durumumuzu değerlendiririz.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar