Kıbrıs

Eroğlu: sağlık, mutluluk içinde kazasız belasız bir bayramCumhurbaşkanı Eroğlu, KKTC’de artık yeni bir yapılanmaya ve ileriye doğru hamleye ihtiyaç olduğunu vurguladı.
Ekonominin sağlam temellerde kalkınması, Anayasa, Seçim ve Halkoylaması Yasası ile Siyasi Partiler Yasası’nda değişikliklere gidilmesi ve kamu reformunun gerçekleştirilmesi için geniş mutabakat aranması gerektiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Eroğlu, görüşü sorulursa ayrım gözetmeden tüm partilere yardımcı olacağını açıkladı.“SAĞLIK, MUTLULUK İÇİNDE KAZASIZ BELASIZ BİR BAYRAM”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Ramazan Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, halka sağlık ve mutluluk içinde kazasız, belasız bir Ramazan Bayramı diledi.

Eroğlu, Yüce Allah’tan bayramın tüm İslam alemine, millete barış ve hayırlar getirmesini, daha adil ve çevre dostu bir Dünya oluşmasına katkı sağlamasını niyaz etti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu mesajında, bayramların toplumsal yaşantıda ayrı bir değeri ve önemi olduğunu; ortak sevinç, coşku, birlik ve beraberlik anlamı taşıdığını vurguladı.

Şeker Bayramı’nın derin anlamlar içerdiğini; bunlardan en temel olanlarının “insanoğlunun açlık, yokluk, yoksulluk, ızdırap içinde olanın halini anlaması, bilmesi gerekliliğiyle sabretmenin, doğruyu yapmanın önemi” olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, mesajında şunları ifade etti:

“BAKİ KALAN BU KUBBEDE HOŞ BİR SEDA İMİŞ”

“Anlayışlı olmak, güzel ve doğru davranışlar sergilemek, sevgi ve saygıya gereken önemi vermek insanoğlu için temeldir. Toplumsal, ailevi, bireysel mutluluğun sırrı da bunlarda aranmalıdır.

Unutulmamalı ki, hepimiz faniyiz ve şairin de belirttiği üzere, ‘baki kalan bu kubbede hoş bir seda imiş’.

Geriye bizimle ilgili olarak kalacak en olumlu şey insanların bizleri güzel anmasıdır.

İnsanlığa, devletine, ülkesine, ailesine, arkadaşına, dostuna faydalı olabilen, etrafında olumlu anılan insan en mutlu insandır.

“KÜSKÜNLÜKLERDEN, DARGINLIKLARDAN KURTULMALIYIZ”

O nedenle Bayram günlerini iyi değerlendirmeli, küskünlüklerimizden, dargınlıklarımızdan kurtulmalıyız.

Aramıza nifak sokmaya çalışanlara, zaman zaman ortaya çıkan küskünlükleri, dargınlıkları sürdürmeye, bunlardan çıkar sağlamaya çalışanlara izin vermemeliyiz.”

“SEÇİMDE HALKIN VERDİĞİ MESAJ ORTADA: UZLAŞI”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, devlet, egemenlik, demokrasi yanı sıra milli ve toplumsal birlik beraberliğin büyük önem taşıdığını belirterek, yakın zamanda olgun geçen bir milletvekilliği seçim süreci yaşadıklarını hatırlatarak “Halkımız iradesini sandığa yansıttı ve yeni bir Meclis tablosu oluştu. Halkın verdiği mesaj ortadadır. Halk hiçbir siyasi partimize tek başına hükümet etme yetkisi vermediğine göre, uzlaşı çağırı yapıyor demektir” dedi.

Eroğlu, tüm siyasi partilerin bunu gözeterek süratli bir çalışma içerisine gireceğinden, en erken bir zamanda hükümet oluşturulması ile halkın beklentiler doğrultusunda sorunlarının aşılmasına çalışacağından emin olduğunu belirterek, KKTC’de artık yeni bir yapılanmaya ve ileriye doğru hamleye ihtiyaç olduğunu vurguladı.

“Ekonominin sağlam temeller üzerinde kalkınması, seçim döneminde hemen hemen tüm partiler tarafından söz verildiği üzere Anayasal değişikliklere gidilmesi, Seçim ve Halk Oylaması Yasası, Siyasal Partiler Yasası, kamu reformunun gerçekleştirilmesi ve bunlar için geniş mutabakat aranması” gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “Tüm birikimimle, halkımızın çıkarları doğrultusunda, eğer görüşlerimi sorarlarsa  ayrım gözetmeksizin partilerimize yardımcı olmak benim görevimdir” ifadesini kullandı.

“KIBRIS KONUSUNDA HAREKETLENME BEKLİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, önümüzdeki dönemde Kıbrıs konusunda yeni bir hareketlenme beklediklerini belirterek, Rum komşular sözlerinden dönmezse ekimde görüşmelere kalınan yerden devam etmeleri gerektiğini; sil baştan yapma gayreti içine girmenin, konunun çözümünü ertelemek ve zamana oynamak anlamına geleceğinden Birleşmiş Milletler’in buna izin vermemesi gerektiğini kaydetti.

MARAŞ… “UZLAŞMAZLIK VE HADDİNİ BİLMEZLİK”

Eroğlu, “Kıbrıs Türk tarafına ‘Maraş’ı verin de başlayalım, şunu da isteriz, bunu da isteriz’ demek de bize göre uzlaşmazlık ve haddini bilmezliktir” ifadesini kullandı.

Kıbrıs Türk halkının, artık Rum tarafının oyunlarından ve onun bu oyunlarına Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği tarafından göz yumulmasından bıkıp usandığını; Kıbrıs Türk halkının artık izolasyon ve ambargolar altında yaşamak istemediğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “Halkımız, asla kendi, kendini idareden, egemenlik haklarından, toprağından, özgürlüğünden, Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinden vazgeçmeyeceğini son seçimler dahil her vesile ile ortaya koymuştur” dedi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, iyi niyetle masa başında olacaklarını vurgulayarak, bunun, Rumlar haklarını gasp etmeye devam ederken kendileri masa başında dirsek çürütecek, halkın çıkarları için Anavatan Türkiye ile tam bir uyum ve mutabakat içinde ileri adımlar atmayacakları anlamına gelmediğini kaydetti.

Başa dön tuşu